V eksploziji avtomobila bombe v iraškem mestu Mahmudija, južno od Bagdada, je umrlo najmanj 31 ljudi. Podatki o številu ranjenih se razlikujejo, policija trdi, da jih je okoli 20, v bolnišnici pa trdijo, da je ranjenih oseb 28.
Avtomobil je bil parkiran pred splošno bolnišnico v Mahmudiji, ekplodiral pa je v trenutku, ko sta se v bližini ustavili policijski patrulji.
O napadu poročajo tudi iz mesta Hila. Avtomobil bomba je razneslo na tržnici. Po podatkih policije naj bi bilo ubitih 14 ljudi, 23 pa je ranjenih.
Od prejšnjega petka je bilo v Iraku v vrsti samomorilskih napadih ubitih skoraj 200 ljudi, od teh pa je 77 oseb umrlo v samomorilskem napadu v dveh šiitskih mošejah na severu države.
Bushu pokvarili praznik
V Teksasu je policija aretirala kakih deset protestnikov, ki so kršili novo zakonsko prepoved parkiranja in taborjenja pred rančem ameriškega predsednika Georgea Busha. Prepoved so uvedli po avgustovskih protestih pod vodstvom matere v Iraku padlega vojaka Cindy Sheehan. Bush bo sicer danes na ranču v Crawfordu praznoval zahvalni dan, in to v času, ko se v ZDA nadaljuje vroča razprava o umiku ameriške vojske iz Iraka.
Protestniki, ki so izražali svoje nezadovoljstvo z vojno v Iraku, so skušali Bushu zagreniti praznike, vendar so jih šerifovi pomočniki odstranili, ko so nekaj kilometrov od ranča postavljala šotore. Lokalne oblasti so septembra sprejele zakon, ki prepoveduje zadrževanje na poti do Bushevega ranča. Proti zakonu je sicer že vložena tožba.
Zahvalni dan v znamenju Iraka
Bush je s svojo ožjo družino na ranč prispel že v torek, prihajajo pa tudi člani širše družine. V ozadju praznovanja pa v ZDA poteka debata o umiku vojaških sil iz Iraka, ki jo je pretekli teden pogrel demokratski kongresnik iz Pensilvanije John Murtha s predlogom o "prerazporeditvi" sil. Murtha je predlagal umik v šestih mesecih in ustanovitev sil za hitro posredovanje v bližini Iraka.
Za predlog si je Murtha od Bele hiše prislužil primerjavo z levičarskim filmarjem Michaelom Mooreom, republikanska kolegica iz Ohia Jean Schmidt pa ga je v petek v kongresu označila za strahopetca. Murtha ima sicer dobre zveze v vojski, ki jo je vedno podpiral, poleg tega pa je še odlikovan vojni veteran.
Schmidtovo so zaradi njene izjave o strahopetnosti v kongresu najprej izžvižgali demokrati, nato pa jo je vodstvo njene lastne stranke prepričalo, da je umaknila izjavo in Murthi poslala pisno opravičilo. Žogo je umirila tudi Bela hiša in celo sam podpredsednik ZDA Dick Cheney zatrjuje, da sta z Murtho prijatelja in da je nestrinjanje povsem legitimno.
Republikanci se ukvarjajo z upadanjem javne podpore vojni, medtem ko jih prihodnje leto čakajo volitve. Kongresni republikanci pritiskajo na Belo hišo in zahtevajo pomoč pred volitvami, sicer bodo morali svojo politiko prilagoditi javnemu mnenju. Zaradi tega je v zadnjem času tudi pri članih administracije opaziti počasen premik v smer umika vojakov iz Iraka.