
Eksplozijo v Tel Avivu naj bi napadalci sprožili s pomočjo daljinsko vodene naprave. Odgovornost za napad so prevzele Brigade mučenikov Al Akse, oboroženo krilo gibanja Fatah palestinskega voditelja Jaserja Arafata.
Napad je odgovor na izraelske zločine v Nablusu in na Zahodnem bregu, kjer je izraelska vojska v zadnjih dneh izvedla operacije, ki so terjale smrtne žrtve, je v telefonskem pogovoru dejal neimenovani predstavnik Brigad mučenikov Al Akse.

Gre za maščevanje za atentata na dva visoka poveljnika brigad mučenikov in za uboje preostalih Palestincev med izraelskimi vdori v Gazo in na Zahodni breg.
Načelnik policije v Tel Avivu je že kmalu po eksploziji zanikal, da bi šlo za samomorilski napad, dokazi pa kažejo, da so palestinski skrajneži podtaknili eksploziv, ki ga je nato razneslo v jutranji gneči.
Odzivi na napad
Palestinski premier Ahmed Kurej je obsodil bombni napad in pri tem dejal, da Palestinci nasprotujejo vsakršnim dejanjem, ki poslabšujejo razmere na Bližnjem vzhodu. Napad je obsodil tudi palestinski voditelj Jaser Arafat. Po njegovem prepričanju gre za provokacijo.
Izrael v celoti zavrača enostransko mnenje ICJ in zahteva nadaljevanje gradnje
Izraelski premier Ariel Šaron v celoti zavrača enostransko mnenje Meddržavnega sodišča (ICJ) v Haagu, ki je v petek v posvetovalnem mnenju ocenilo, da Izrael z varnostnim zidom, ki ga gradi na Zahodnem bregu, krši mednarodno pravo. Šaron pa je kljub mnenju po sestanku s svojimi ministri zahteval nadaljevanje gradnje. Trasa zidu bo potekala v skladu z odločitvijo izraelskega vrhovnega sodišča, ki je nedavno odredilo spremembo, saj naj bi prvotni načrt trase kršil pravice lokalnega palestinskega prebivalstva. Obljubil je tudi boj z vsemi diplomatskimi in pravnimi sredstvi proti mnenju sodišča. Izrael je sicer že pozval ZDA, naj v Združenih narodih blokirajo morebitne poskuse Palestincev, da bi prisilili Izrael, da izpolni odločitev sodišča.
Šaron je spregovoril kmalu po bombnem napadu v bližini avtobusne postaje na jugu Tel Aviva. "Davišnje morilsko dejanje je prvo, do katerega je prišlo po zaslugi odločitve ICJ," je zatrdil Šaron.
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je medtem pozval Izrael, naj spoštuje mednarodno pravo in zahteve ICJ.
Na odločitev Meddržavnega sodišča (ICJ) v Haagu pa se je odzval tudi Kurej. Kot je dejal, je odločitev pametna in pravična. "Sprejeli bomo vse ustrezne ukrepe, da bo razsodba izvršena," je poudaril Kurej.
Libanon je pozval arabske države, naj odločitev ICJ predstavijo VS ZN, da bi ta odločitev lahko postala obvezujoča. Libanonski zunanji minister Jean Obeid meni, da mnenje ICJ ne bo porušilo zidu. Zato je arabskim državam v ZN predlagal, naj VS to mnenje predstavijo, da bi, če bi ga VS potrdil, to postalo zavezujoče.
Vatikanski tiskovni predstavnik Joaquin Navarro-Valls pa je odločitev ICJ ocenil kot "razsodbo s težo", ker so jo zahtevali ZN.
Arabska liga sprejela odločitev ICJ
Arabska liga je v Kairu z naklonjenostjo sprejela odločitev ICJ glede izraelskega zidu, vendar se je ob tem vzdržala pozivov k uporabi vseh sredstev za izvršitev mnenja sodišča. Arabska liga, ki se je sešla na ravni delegatov, se je še odločila, da oblikuje "odbor, v katerem bodo delegati arabske trojke (Bahrajn, Tunizija, Alžirija), Palestine in pravni strokovnjaki, ki so Arabsko ligo predstavljali pred ICJ, ki bi usklajeval prihodnje arabske iniciative na mednarodni sceni".