V več tajskih letoviških mestih so v četrtek zvečer in danes odjeknile eksplozije bomb. Skupno je v zadnjih 24 urah eksplodiralo enajst bomb v petih pokrajinah na jugu države.
Po dosedanjih podatkih so bili v nizu bombnih eksplozij ubiti skupno štirje ljudje, po podatkih oblasti si bili vsi Tajci, več kot 30 je ranjenih.
Najprej sta v četrtek zvečer eksplodirali dve bombi v letovišču Hua Hin nedaleč od prestolnice Bangkok, pri čemer je bila ubita ena ženska. Več kot 20 ljudi, med njimi devet tujih turistov, je bilo ranjenih. Med ranjenimi so bili Nemci, Italijani, Nizozemci in Avstrijec. V tem kraju je nato davi odjeknila še ena eksplozija in zahtevala smrtno žrtev, trije ljudje so bili ranjeni.
Danes sta nato eksplodirali še dve bombi na priljubljeni plaži Patong na otoku Phuket. Tu je bil ranjen taksist.
O dveh eksplozijah so poročali še iz provinc Trang in Surat Thani na jugu Tajske; v vsaki je bil ubit po en človek. V provinci Surat Thani je bila tarča napada policijska postaja.
Tajski premier Prayut Chan-O-Cha je po napadih poudaril, da želijo napadalci v državi ustvariti kaos in zmedo ter pozval k mirnosti.
Odgovornosti za eksplozije za zdaj ni prevzel še nihče. Napadi so si bili podobni in vse kaže tudi na to, da so bili tudi usklajeni, je povedal vojaški general Danai Kritmethavee. Dodal je še, da je preiskava v teku, o motivih napadov pa ni želel ugibati.
Tajska policija je sporočila, da je bil niz bombnih napadov "lokalna sabotaža", ne pa teroristično dejanje. "To ni bil teroristični napad. Gre le za lokalno sabotažo, ki je omejena na tistem območju," je sporočil tiskovni predstavnik tajske policije Piyapan Pingmuang. Policija je že prijela nekaj osumljencev, prve ugotovitve pa kažejo, da so napadalci uporabljali molotovke in doma narejene bombe, navaja BBC.
Načelnik tajske policije Chakthip Chaijinda je kasneje v Bangkoku dejal, da so napadi povezani s političnimi razmerami v državi, kjer že tretje leto vlada vojaški režim, in da so jih po njegovi oceni izvedli ljudje, ki z njimi niso zadovoljni. Meni, da bi lahko šlo za nasprotnike nove ustave, ki so jo minuli teden potrdili na referendumu in s katero bo vojska še okrepila svoj vpliv v politiki. Napade so namreč izvedli v provincah, kjer so novo ustavo podprli, je dejal.
Predstavnik vojske je izpostavil, da je šlo za usklajene napade in da je bil njihov cilj ustvariti nemir v državi.
Ni še sicer jasno, katera skupina bi lahko bila odgovorna za ta niz napadov. Je pa Piyapan ovrgel domneve, da bi za napadi lahko stali muslimanski uporniki, ki delujejo na skrajnem jugu države.
Ti uporniki se sicer za neodvisnost treh večinoma muslimanskih provinc na jugu države borijo že več kot desetletje, vendar so njihova nasilna dejanja omejena predvsem na območje teh provinc, ki pa je precej daleč od kraja tokratnih napadov. Napadi na turiste daleč od njihovih oporišč bi pomenila resno stopnjevanje konflikta, ki je omejeno na južne obrobne regije. V nasilju v teh provincah je sicer od leta 2004 umrlo okoli 6200 ljudi, več kot 11.000 pa je bilo ranjenih.
Policija in tudi vojska sta sicer okrepili varnostne ukrepe v državi, zlasti varovanje pomembnejših vladnih stavb, spomenikov, letališč, avtobusnih in železniških postaj in drugih krajev, kjer se zbira veliko ljudi.
Izraze sožalja so poslale že številne države, ki so ob tem svoje državljane pozvale k previdnosti med obiskom na Tajskem, ki je ena od največjih azijskih turističnih destinacij. Letno jo obišče 30 milijonov turistov.
Tajci sicer danes praznujejo 84. rojstni dan kraljice Sirikit, ki je tudi materinski dan. Mnogi Tajci se ob tej priložnosti vrnejo domov ali pa obiščejo katerega od obmorskih letovišč, kot je Hua Hin.
KOMENTARJI (180)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.