Tujina

Brazilci za prodajo orožja

Rio de Janeiro, 24. 10. 2005 11.34 1 min branja 0

Podporniki prodaje orožja v Braziliji

Brazilci so na referendumu kljub veliki smrtnosti zaradi strelnega orožja z večino zavrnili prepoved prodaje orožja.

Podporniki prodaje orožja v Braziliji
Podporniki prodaje orožja v Braziliji
FOTO: Reuters

Po 95 odstotkih preštetih glasov se je po podatkih volilne komisije 64 odstotkov udeležencev referenduma izreklo proti prepovedi, 36 pa za prepoved prodaje orožja. Brazilija je sicer država z enim največjih odstotkov smrti zaradi strelnega orožja v svetu.

S predlogom, o katerem so glasovali na referendumu, bi prepovedali prodajo strelnega orožja in streliva vsem, razen policistom, vojakom, varnostnikom, zbiralcem orožja in športnikom.

Lani je bilo s strelnim orožjem v Braziliji ubitih 36.091 ljudi. Število smrti zaradi strelnega orožja je od leta 2003 upadlo za 8,2 odstotka. K omenjenemu znižanju naj bi prispeval zakon o razorožitvi, s katerim so leta 2003 poostrili pravico do nakupa in nošenja strelnega orožja.

Brazilci so se odločili za prodajo orožja
Brazilci so se odločili za prodajo orožja
FOTO: Reuters

Zagovorniki predloga o prepovedi prodaje orožja so trdili, da je njena potrditev najboljši način za omejitev nasilja, nasprotniki pa so predvsem vzpodbujali strah ljudi, da jih policija ne more zaščititi. V začetku leta je bilo namreč prepovedi naklonjeno kar 80 odstotkov volilnih upravičencev, v tednih pred referendumom pa je po ocenah poznavalcev orožarski lobi v kampanji izkoristil nezaupanje ljudi v policijo.

ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1515