Potem ko so v treh brazilskih pristaniščih odkrili 64 zabojnikov toksičnih odpadkov, najverjetneje iz Velike Britanije, so oblasti ogorčene. "Brazilija ne bo postala svetovni smetnjak!“ trdijo, saj se bojijo, da bi se največji državi Južne Amerike zgodilo to, kar se je na primer Afriki, ki je deležna masovnega odlaganja odpadkov.

Med odpadki, ki so jih v pristanišče Santos blizu Sao Paula in dve drugi pristanišči ob južni obali pripeljali ilegalno, so našli baterije, brizgalke, ostanke hrane, kondome in plenice.
Jeza je še toliko večja, ker so v enem od zabojnikov našli umazane igrače, ob njih pa sporočilo, na katerem je pisalo, naj jih umijejo, preden jih dajo "revnim brazilskim otrokom". Po nadaljnji preiskavi so našli še 25 zabojnikov z odpadki iz bolnišnic, med katerimi so bile tudi polne vreče krvi.
Kdo je največji odlagalec odpadkov, ni znano, najverjetneje pa za tem stoji Velika Britanija. Oblasti so sicer že oglobile pet podjetij v Braziliji, a njihovi odvetniki so povedali, da so bili prepričani, da gre pri uvozu za plastiko, ki naj bi jo reciklirali, in ne za kakršne koli odpadke.
Brazilske oblasti zdaj preverjajo dve angleški podjetji, britansko veleposlaništvo v Braziliji pa je ob morebitni potrditvi obljubilo takojšnje ukrepe, češ da je tudi Velika Britanija popolnoma proti kakršnem koli ilegalnem odlaganju odpadkov.
Podobna zgodba tudi v Afriki

Pred dvema mesecema je 30.000 oseb s Slonokoščene obale tožilo britansko naftno družbo Trafigura, ker naj bi leta 2006 na obalo najrevnejše afriške države – Slonokoščene obale - odlagala strupene odpadke in tako zastrupila številne prebivalce. Več kot 100.000 oseb je imelo simptome, ki so kazali na zastrupitev, 16 oseb pa je umrlo.
Ko je afera izbruhnila, so odvetniki britanske naftne družbe obiskali prebivalce in jih prepričevali, naj odstopijo od obtožb. Prihajalo je tudi do resnih groženj, tako da je londonsko višje sodišče prepovedalo predstavnikom podjetja približevanje tožnikom.
Vodstvo podjetja Trafigure je zatrjevalo, da odpadki niso bili strupeni, John Hoskins iz britanskega združenja kemikov pa je opisal, kaj bi se zgodilo, če bi odpadke odvrgli na londonski Trafalgarjev trg: "Zboleli bi ljudje, ki živijo tudi več kilometrov stran. To bi pomenilo, da bi zbolelo nekaj milijonov ljudi," je opozoril.
Strokovnjaki so nato z analizo odpadkov ugotovili, da je naftna družba odvrgla več kot dve toni vodikovega sulfida.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.