Libija je pozvala tuje družbe, naj obnovijo izvoz nafte iz te severnoafriške države, in zatrdila, da so njena pristanišča kljub že več tednov trajajočim nemirom in spopadom varna, je danes poročala državna televizija.
"Libijski naftni terminali so varni ... Vse zaposlene prosimo, naj se vrnejo na delo v vseh obratih. Tuja podjetja pa pozivamo, naj pošljejo svoje tankerje za prevoz nafte," so sporočili iz državne naftne družbe.
Libija je pred izbruhom nemirov v državi proizvedla 1,69 milijona sodčkov nafte na dan, od teh jih je 1,2 milijona izvozila, in sicer pretežno v Evropo, pa tudi na Kitajsko in v ZDA.
Brega v rokah Gadafijevih sil

Po navedbah upornikov vladne sile napredujejo z zahoda, potem ko so zajele kraj Ukajla in vas Bišer, približno 20 kilometrov od Brege. Po poročanju libijske televizije so Gadafijeve sile medtem zavzele Brego.
Na desetine upornikov naj bi se umikalo ob obalni cesti proti 80 kilometrov oddaljeni Adždabiji, ki je izhodišče za Bengazi in Tobruk, dve glavni trdnjavi libijskih upornikov.
Libijska državna televizija je poročala, da so sile, zveste Gadafiju, zavzele Brego, sicer pomembno zaradi rafinerije nafte, in "jo očistile oboroženih tolp".
Spopadi se nadaljujejo
Spopadi med vladnimi silami in uporniki se sicer nadaljujejo tudi na drugih območjih na vzhodu države, ki so pod nadzorom upornikov, med drugim okoli 30 kilometrov od mesta Burajka, za katerega so vladne sile pred tem zatrdile, da so ga zavzele.
Uporniki so medtem sporočili, da so danes ponovno prevzeli nadzor nad mestom Misurata na zahodu države, je poročala arabska televizija Al Arabija.
V Bengaziju so bile danes iz neznanega razloga prekinjene vse zveze mobilne in fiksne telefonije. Za zdaj tudi ni jasno, ali so bile zveze prekinjene še v katerih drugih območjih, ki so pod nadzorom upornikov.
V Ras Lanufu, ki je bil v rokah upornikov in v zadnjih dneh prizorišče silovitih spopadov, naj bi Gadafijeve sile po poročanju arabske televizije Al Džazira v soboto ob uporabi težkega orožja in letal znova prevzele nadzor nad mestom in prisilile upornike k umiku.
V enem tamkajšnjih rezervoarjev je izbruhnil požar, zato so libijske oblasti zaprosile italijansko naftno družbo Eni za pomoč pri gašenju požara.
Arabska liga za prepoved letov
Arabska liga se je na zasedanju v Kairu v soboto izrekla za vzpostavitev območja prepovedi preletov nad Libijo in za navezavo stikov z libijskim narodnim svetom v Bengaziju, v katerem so združeni nasprotniki voditelja Gadafija.
Po poročanju državne televizije, je libijska vlada sporočila, da je odločitev Lige o prepovedi preletov "nesprejemljiv odstop" od odločb, ki naj bi veljale za politično zvezo.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.