Dokument je "konstruktiven prispevek našemu skupnemu cilju, da iraškemu narodu predamo suveren in demokratičen Irak", zatrjuje Bremer. Po navedbah ameriške administracije OZN ne bo igrala "dominantne vloge" v Iraku, potem ko naj bi ZDA konec junija iraškemu ljudstvu predale oblast.
"Prenos oblasti bo potekal tako, da bodo Iračani sami igrali vodilno vlogo," je dejal tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher in dodal, da bodo OZN in ZDA še vedno naprej sodelovali z Iračani. Ameriška vlada je OZN zaprosila za podporo pri načrtih za prenos oblasti in kasnejše volitve.
Iračani bi radi čimprej volili
Iraški voditelji želijo takoj začeti s pripravo na volitve. V vmesnem času morajo OZN ponuditi nov način za oblikovanje prehodne vlade, ki bo prevzela oblast od koalicijskih sil konec junija, je sporočila šiitska muslimanska stranka. Šiiti so se zavzemali za volitve pred predajo oblasti na Iračane. "Če ne bo volitev, kdo pa bo potem prevzel oblast od koalicijskih sil? Iraški narod mora vedeti," je dejal Hamed al-Bajati, tiskovni predstavnik Vrhovnega sveta islamske revolucije v Iraku.
Šiitski voditelji želijo zagotovila, da volitev po predaji oblasti ne bodo ponovno prestavili. "Nimamo druge izbire, kot sprejeti odločitev, pa če nam je všeč ali ne. Toda z OZN želimo doseči soglasje o določenem nespremenljivem datumu volitev," je dejal član sveta prehodne iraške vlade Muvafak al-Rubaie.
Vodja misije OZN v Iraku Lahdar Brahimi pa je v Tokiu ocenil, da bi se pri obnovi Iraka morali opirati na izkušnje iz preteklosti, in sicer predvsem na tranzicijski proces v Afganistanu. Ob tem je sicer priznal, da "vsake razmere postavljajo edinstvene težave", in poudaril pomen zgodovine, regionalne soodvisnosti ter etničnega in kulturnega vidika.
Brahimi je pozdravil primer Afganistana, kjer je tranzicija po njegovem mnenju uspela. "Ta uspeh je odraz zelo plodnega sodelovanja med mednarodno skupnostjo in afganistanskim vodstvom," je izdavil Brahimi.