Se bodo Britanci novembra po dobrem letu dni znova odpravili na predčasne volitve? Britanska premierka Theresa May naj se po poročanju Reutersa že pripravljana na volitve, s katerimi si želi rešiti dogovor o brexitu, po tem ko je t.i. dogovor iz Chequersa naletel na neodobravanje med evropskimi voditelji, pogajanja z Brusljem pa so po Mayevih besedah zašla v slepo ulico.
Za predčasne volitve se zavzemajo tudi britanski laburisti v primeru, da premierka v parlamentu ne pridobi zadostne podpore za dogovor o brexitu.
"Naše stališče je, da želimo splošne volitve, če Theresa May za dogovor ne bo imela niti podpore lastne stranke," je dejala tiskovna predstavnica laburistov Rebecca Long-Bailey in dodala, da vodstvo laburistov po drugi strani ne podpira drugega referenduma o brexitu, a bo spoštovalo voljo svojih članov, če se bodo na kongresu tako odločili.
Vprašanje brexita bo v ospredju štiridnevnega kongresa laburistov v Liverpoolu, vodja laburistov Jeremy Corbyn se je tej temi sicer doslej izogibal, a pol leta pred napovedanim izstopom Velike Britanije iz EU marca prihodnje leto so se na Otoku okrepili pozivi k referendumu, na katerem bi ljudje odločali o dogovoru o brexitu.
Ob robu kongresa v Liverpoolu so potekali protesti nasprotnikov brexita. Več tisoč udeležencev demonstracij je nosilo zastave EU in se zavzemalo za drugi referendum o članstvu Velike Britanije v EU.
Pozivi za novi referendum o brexitu se krepijo
Namigovanja o morebitnem drugem referendumu se v javnosti pojavljajo že dlje časa, a do sedaj so praktično vse politične stranke to možnost zavračale. A več kot sto lokalnih podružnic laburistov je sedaj pozvalo, da bi se za novi referendum o brexitu izrekli tudi na letnem kongresu. Nedavna raziskava med laburisti je pokazala, da bi nov referendum o brexitu podprlo 86 odstotkov članov stranke. Nedavno se je za novi referendum izrekel tudi londonski župan Sadiq Khan, ki meni, da bi morali imeti Britanci možnost, da se izrečejo proti dogovoru o brexitu, ki je po njegovem slab za gospodarstvo, delovna mesta in javni zdravstveni sistem.
Brez dogovora o brexitu?
A sodeč po dogajanju na nedavnem neformalnem vrhu voditeljev Evropske unije v Salzburgu in ostrih besedah s strani več vodilnih evropskih politikov, ki so Mayevi združeno sporočili, da njen predlog za brexit ni sprejemljiv, se zdi, da je vse bolj verjeten brexit brez dogovora.
Glavno odprto vprašanje ostaja meja na irskem otoku, odprto ostaja tudi vprašanje prihodnjih odnosov Velike Britanije z EU, zlasti glede prihodnjega sodelovanja v enotnem trgu, pri čemer Velika Britanija pričakuje nekakšen poseben odnos, zlasti v smislu prostega pretoka blaga in storitev, ne pa tudi prostega pretoka ljudi. A v EU opozarjajo, da London ne more pobrati zgolj nekaterih stvari iz enotnega trga, drugih pa ne.
Ostre besede je imel za Mayevo in njen predlog dogovora Donald Tusk, ki pravi, da bi načrti britanske premierke oziroma t.i. dogovor iz Chequersa spodkopali pravila enotnega trga EU. Ob tem je dejal, da bo do načrtovanega novembrskega vrha o brexitu prišlo zgolj v primeru, da bo do naslednjega rednega vrha EU v oktobru na tem področju narejenega dovolj napredka.
Še dlje je šel francoski predsednik Emmanuel Macron, ki je voditelje kampanje za izstop Velike Britanije iz EU označil za lažnivce, oziroma, da so tisti, ki pravijo, da "lahko zlahka preživimo brez Evrope, da bo vse dobro, da bo prineslo več denarja v domovino, lažnivci".
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.