Pogovori še potekajo
Nouredin Mezni, prav tako tiskovni predstavnik AU v sudanski prestolnici, pa je povedal, da sudanski prvi podpredsednik in vodja Ljudske vojske za osvoboditev Sudana (SPLA), Salva Kiir Majardit, posreduje med različnimi stranmi in jih skuša prepričati, naj se v naslednjih dneh ponovno sestanejo v mestu Juba na jugu Sudana.
Medtem je predsedujoči AU Alpha Oumar Konare izrazil "globoko
obžalovanje", ker so nekatere skupine zavrnile sporazum, in posvaril, da
voditeljem in ostalim članom gibanj, ki sporazuma ne bodo podpisala, grozijo
sankcije. Vendar pa zaenkrat ni jasno, kakšne konkretne ukrepe AU v primeru
ne-podpisa sploh lahko sprejme.
Preostali uporniški skupini - frakcija SLA pod vodstvom Abdela Vahida Mohameda al Nura in Gibanje za pravičnost in enakost (JEM) - kljub intenzivnemu pritisku, pogajanjem, katerih del je potekal tudi v Sloveniji, in grožnjam s sankcijami sporazuma iz nigerijske Abudže nista podpisali. Ker pa bi lahko imeli morebitni podpisniki logistične težave, bi lahko bila AU pripravljena podpise sprejeti še danes.
"Nihče ni poklical in dejal, da bodo podpisali sporazum, čeprav vedo, kako stopiti v stik z nami. Videli bomo, kaj se bo zgodilo danes, in razmislili o tem," je po izteku roka dejal neimenovani visoki predstavnik AU na sedežu organizacije v Adis Abebi. Tiskovni predstavnik misije AU v Sudanu (AMIS) Nuredine Mezni pa je v Kartumu dejal, da bo vodja komisije AU Alpha Oumar Konare danes "nakazal prihodnje korake".
Pogajanja v Ljubljani
Medtem ko so na pogajanja v Ljubljano v torek prišli le predstavniki JEM, kljub napovedim o prihodu Nurovega dela SLA, je Mezni v sredo dejal, da poskuša dogovor doseči tudi nekdanji uporniški voditelj in sedanji prvi namestnik sudanskega predsednika Salva Kiir. Predstavniki AU pa so v sredo povedali, da je disidentska frakcija JEM prispela v Adis Abebo le nekaj ur pred iztekom roka.
"Z nami je v stik stopilo več skupin, ki so naklonjene mirovnemu
sporazumu za Darfur," je dejal komisar AU za mir in varnost Said Djinnit.
Diplomati v etiopski prestolnici pa so po poročanju AFP dejali, da so domnevni
disidenti JEM pripravljeni podpisati sporazum. V pogovoru s predsednikom Slovenije Janezom Drnovškom je vodja JEM Ibrahim
Mohamad Halil v Ljubljani poudaril, da je sporazum iz Abuje zanje
nesprejemljiv.
Vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič je na slovensko vlado naslovil poslansko vprašanje, kdo bo plačal stroške, ki so nastali s prihodom in gostovanjem predstavnikov darfurske uporniške skupine Gibanje za pravičnost in enakost. Jelinčiča je namreč glede na to, da so se ti predstavniki prišli pogajati o rešitvi humanitarne krize v Darfurju, zelo presenetilo dejstvo, da so bili "vsi omenjeni predstavniki iz Sudana oblečeni po najnovejši modi, na rokah pa so se jim svetili zlate ure znamke rolex".
Pogajanja v Darfurju
Mezni je še dejal, da predstavniki AU pripravljajo nov dokument, ki bo disidentskim frakcijam in poveljnikom omogočil, da se izognejo sankcijam. "Smo pri koncu oblikovanja nekega drugega dokumenta, vzpostavili bomo mehanizem za sprejem podpisov skupin in posameznikov, ki so izbrali pot miru," je dejal Mezni.
Po neimenovanih virih, naj bi v Adis Abebo prispelo sedem
poveljnikov iz vrst Nurove frakcije SLA, ki se želijo pridružiti mirovnem
procesu, že pred tem pa naj bi podobno storilo mnogo drugih.
Nur sam je dejal, da sporazuma ne bo podpisal, če Kartum ne bo pristal na izplačilo odškodnin, večjo vlogo njegove frakcije na varnostnem področju in glas v lokalni in zvezni vladi. Nur sicer v SLA predstavlja frakcijo etnične skupine Furov, ki so v Darfurju v veliki večini, medtem ko Minavi vodi frakcijo manjšinskih Zagav, vendar ima močno podporo vojske.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.