
"Obveza Hrvaške, da ne bo enostransko uveljavila ekološko-ribolovne cone (ERC) v Jadranu, je izrecno omenjena v sklepih Evropskega sveta iz junija 2004, s katerimi je bil Hrvaški ponujen status kandidatke za članstvo v EU," je v Bruslju povedala tiskovna predstavnica komisarja za širitev Ollija Rehna Krisztina Nagy. "Sklepi sveta iz leta 2004 se nanašajo na odnose Hrvaške z EU," je odgovorila na navedbe hrvaških novinarjev, da sta ribolovno cono "enostransko razglasili" tudi Slovenija in Italija.
"Hrvaška se je obvezala, da ERC ne bo enostransko uveljavila, dokler ne bo dosežen sporazum o ribištvu med EU in Hrvaško," je še povedala. "Pri sklepih Evropskega sveta iz junija 2004 gre za odnose Hrvaške z EU in za zaveze, ki so Hrvaški utrle pot za pridobitev statusa kandidatke. In med temi zavezami je tudi obveza, da ne bo enostransko uveljavila ERC," je pojasnila Nagyjeva. Poudarila je tudi, da komisar Rehn minuli konec tedna v Zagrebu ni govoril o "razglasitvi", temveč o "uveljavitvi" cone.
V Bruslju sicer poudarjajo, da mora Hrvaška spoštovati obveze glede ERC iz zapisnika srečanja državnih sekretarjev Hrvaške, Slovenije in Italije 4. junija 2004 v Bruslju. Takrat se je namreč Hrvaška zavezala, da bo uveljavljanje ERC v primeru Slovenije in Italije odložila, dokler ne bo sklenjen "skupen dogovor v duhu EU", ki bo upošteval interese vseh sosednjih držav članic povezave. Dogovor je omenjen tudi v sklepih zasedanja Evropskega sveta junija 2004, in sicer v tistem delu sklepov, ki se nanaša na podelitev statusa kandidatke Hrvaški za članstvo v EU in na začetek pristopnih pogajanj z EU v začetku leta 2005.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.