Poziv k arbitraži za rešitev odprtih vprašanj meje med Slovenijo in Hrvaško v primeru neuspešnih dvostranskih pogovorov je za zdaj umaknjen iz poročila o napredku Hrvaške na poti v EU, ki ga je pripravil član zunanjepolitičnega odbora Evropskega parlamenta Hannes Swoboda (PES). Poročilo, ki so ga poslanci sicer z veliko večino podprli, sedaj ni več "uravnoteženo", zato bom pripravil nove predloge, je po glasovanju povedal Swoboda.
"Strankarski kolegi" predsednika hrvaške vlade Iva Sanaderja so se "žal v zadnjem trenutku obrnili proti Hrvaški", je poročevalec Swoboda pojasnil nenadni zasuk v stališču poslancev Evropske ljudske stranke (EPP) tik pred
začetkom glasovanja. "Upam, da bomo na koncu dosegli bolj koristen rezultat," je dodal.
"Kolegi so sprejeli moje argumente", zakaj ni potrebe po "tehnični opredelitvi" reševanja odprtih vprašanj, je zasuk v stališču članov EPP pojasnil slovenski poslanec Alojz Peterle (NSi/EPP). Poslanec Borut Pahor (SD/PES) pa je izid glasovanja označil kot "dokaz, da smo Slovenci zelo uspešni, ko nastopimo kot reprezentanca" in opozoril, da je sicer treba počakati še na aprilsko glasovanje na plenarnem zasedanju.
'Ekskluzivnost ni na mestu'

Poročilo odbora Evropskega parlamenta o napredku Hrvaške na poti v EU "ni in ne bi smelo biti poročilo o odnosih med Slovenijo in Hrvaško", je v zadnji javni razpravi pred popoldanskim glasovanjem o dokumentu poudaril slovenski poslanec Borut Pahor. Poročevalec Hannes Swoboda gre s pozivom k arbitraži predaleč, zato predlagam, da ga umakne, je pozval. "To vprašanje je v pristojnosti obeh vlad in ne tega visokega doma," meni Pahor.
Opozoril je, da se z umikom odstavka o urejanju sosedskih odnosov strinjajo tudi na Hrvaškem. "Če je to sprejemljivo za visoke predstavnike hrvaškega sabora, zakaj ne bi bilo za Evropski parlament," je menil. "Mar je to edino nerešeno vprašanje med Hrvaško in njenimi sosedami? Kje pa, tu sta še Bosna in Hercegovina ter Srbija," je še opozoril Pahor in dodal, da gre Swoboda z izrecno omembo Slovenije tudi v kompromisnem predlogu predaleč.
Poslanec Alojz Peterle je prav tako poudaril, da Hrvaška nima odprtih vprašanj meje samo s Slovenijo, zato "takšna ekskluzivnost ni na mestu".

Peterle je ob tem še poudaril, da je verjetno tudi zaradi pogovorov o amandmajih tega poročila prišlo do preboja pri reševanju vprašanja nepremičnin med Slovenijo in Hrvaško. Vprašanje nepremičnin naj bi bilo sicer v poročilu vseeno omenjeno.
Swoboda je na te očitke odgovoril, da je sprva dvostranske odnose v poročilu "zelo zadržano" omenil in da so vsi nadaljnji predlogi prišli od slovenskih kolegov, ki ju sicer "zelo ceni". Slovenski politiki so zadevo oblikovali v "vprašanje ključnega pomena". Ne moremo sedaj reči, da če končna rešitev ni "v celoti slovenska, da o tem sploh ne bi smeli govoriti", je poudaril in priznal, da se tudi hrvaška stran s formulacijo "ne strinja popolnoma".
Urejene meje niso pogoj za vstop v EU
Člani odbora so sicer poudarili, da odprta vprašanja meje niso bila pogoj za vstop Slovenije v EU in da bi moralo enako veljati tudi za Hrvaško. Pahor je ob tem spomnil, da je imela Slovenija "grde izkušnje, ko se je sama pridruževala". "Nočemo dvojnih standardov. Nočem početi nečesa, kar smo nekoč obsojali," je zatrdil.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.