Tujina

Britanci iz Guantanama prišli domov

Washington/London, 10. 03. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Enega od petih Britancev, ki so jih ZDA izpustile iz Guantanama na Kubi in jih predale Veliki Britaniji, so po nekajurnem zaslišanju izpustili.

London se strinja z Washingtonom, da preostala peterica Britancev ostane v rokah ZDA (Foto: Reuters)
London se strinja z Washingtonom, da preostala peterica Britancev ostane v rokah ZDA (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

ZDA so izpustile Ruhala Ahmeda, Asifa Ikbala, Šafika Rasula, Tareka Dergula in Džamala al Haritha. 37-letnega Jamala Udeena, znanega tudi kot al Harith, so takoj ob vrnitvi v domovino v letalskem oporišču Northolt, severozahodno od Londona, zaslišali pristojni za boj proti terorizmu in ga zatem izpustili, je povedal predstavnik Scotland Yarda.

Ostale štiri Britance, stare od 22 do 26 let, ki so jih ZDA v torek predale Veliki Britaniji, so ob vrnitvi v domovino na podlagi protiterorističnega zakona priprli in jih ob okrepljenem policijskem spremstvu prepeljali v London.

Kot je povedal Harithov odvetnik, je njegov klient "nedolžen človek", ki želi vedeti, zakaj je bil dve leti zaprt brez sodnega procesa. "Z njim so ravnali kruto, nečloveško in ponižujoče," je povedal odvetnik Robert Lizar.

Četverica je sedaj priprta v neki londonski policijski postaji, oblasti pa jih brez obtožnice lahko zadržujejo 14 dni. Četverico naj bi začeli danes zasliševati. Sicer so oblasti Shafiqu Rasulu, Asifu Iqbalu, Ruhalu Ahmedu in Tareku Dergoulu ob vrnitvi v domovino dovolile telefonski klic, vsi pa so morali tudi na zdravniški pregled.

ZDA so sicer Britance izpustile pod pogojem, da Velika Britanija izključi vsakršno varnostno tveganje.

Ostale 4 zaprte London prepušča Wahingtonu

ZDA imajo vsled vojne proti terorizmu v oporišču Guantanamo zaprtih približno 660 ljudi iz 42 držav, ki so jih zajel večinoma v Afganistanu. Pred današnjim dnem so jih izpustili 88, 12 pa so jih izročili tujim vladam.

Britanska vlada je ZDA zagotovila, da peterica, ki ji Washington očita teroristično delovanje v Afganistanu, ne bo več predstavljala grožnje ZDA.

Glede štirih preostalih Britancev v Guantanamu, proti katerim je ameriški predsednik George Bush lani napovedal sojenje, pa je britanski notranji minister David Blunkett v ponedeljkovem govoru na univerzi Harvard v Bostonu dal vedeti, da jih verjetno ne bodo poslali domov. Po ministrovih besedah bo dokaze proti četverici moč bolje "uporabiti v ZDA kot v Veliki Britaniji".

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1