Tujina

Britanci opozarjajo Hrvaško

London, 01. 10. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predstavniki britanske vlade so hrvaškega premiera Račana sinoči opozorili, da Velika Britanija ne bo ratificirala sporazuma o pridružitvi Hrvaške EU, če Zagreb ne bo sodeloval s haaškim sodiščem. Hrvaška vlada namreč vztraja, da ne ve, kje se skriva haaški obtoženec Gotovina.

"Nimamo nobenih indicev, da je Gotovina na Hrvaškem - to je trdno stališče hrvaške vlade," je dodal Račan in obenem napovedal, da bo haaški tožilki Carli del Ponte ob njenem obisku na Hrvaškem predstavil dokaze o sodelovanju Zagreba s Haagom.

Račan, ki se je ob kongresu britanskih laburistov srečal s kolegom Blairom, ne verjame, da bo London ratificiral sporazum o stabilizaciji in pridružitvi med Hrvaško in EU, če se general Ante Gotovina ne bo znašel pred haaškim sodiščem. Račan je še menil, da možnost za ratifikacijo sicer obstaja, vendar le, če bodo zainteresirane države spoznale, da Hrvaška ni kriva za to, da Gotovine še ni v Haagu.

Hrvaški premier je tudi povedal, da je Blair ponovno izrazil podporo vstopanju Zagreba v unijo in izrazil prepričanje, da lahko na podporo Londona v pristopnem procesu računa tudi v prihodnje. Račan se je sicer srečal še s štirimi ministri britanske vlade, pogovarjal pa se je tudi o ukinitvi tranzitnih vizumov za hrvaške državljane in spremembah v viznem režimu.

Kaže, da je Račan razumel, da je Gotovina ena od vstopnic za EU (Foto: Reuters)
Kaže, da je Račan razumel, da je Gotovina ena od vstopnic za EU (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Tuji tisk o Blairovem govoru laburistom

Kot se zdi, je hotel povedati, da se je morda res odločil napačno, a se je vsaj zaradi pravih razlogov.

Strani evropskih časnikov sicer polnijo komentarji o torkovem nastopu britanskega premiera Blaira na letnem kongresu laburistov v Bournemouthu, kjer je zatrdil, da bi še enkrat sprejel enako odločitev glede vojne v Iraku. Londonski Independent meni, da je Blair s tem govorom postavil temelje za taktični umik iz Iraka. Seveda bo vedno verjel, da je "storil pravo stvar", toda pomenljivo je bilo, kako veliko časa je namenil temu, da je v stranki pojasnil, zakaj se je odločil za napad. "Kaj bi lahko storil," se je vprašal, "ko pa so obveščevalni podatki in 'zgodovinska dejstva' tako jasno kazala na grožnjo, ki jo je predstavljal Sadam Husein?"

Švicarski Berner Zeitung ugotavlja, da čeprav Blair ni izgubil šarma, to ne velja tudi za zaupanje njegovih volivcev. Vsak tretji vprašani Britanec verjame, da je Blair glede iraškega vprašanja lagal. Zdaj je odločitev za vojni pohod utemeljil z nujno menjavo režima, nič več s skritim orožjem za množično uničevanje. Toda zunanjepolitične hibe se ga vseeno držijo, pa čeprav je znan kot 'teflonski Tony'.

In delegati na kongresu laburistov v Bournemouthu niso mogli biti resnično jezni na takega "bambija", piše Der Standard.

Avstrijski Der Standard pa preprosto ocenjuje, da je Blairu znova uspelo. Naredil je, kar najbolj zna: briljanten govor, na šarmantno zapeljiv način - z nedolžnimi pogledi. Ploskali so mu, ne sicer tako navdušeno kot pred nekaj dnevi njegovemu rivalu Gordonu Brownu, toda še vedno prijateljsko. To pa je bilanca, ki je ob nastopu Blaira pravzaprav nismo pričakovali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10