
V Veliki Britaniji se očitno pripravljajo na pandemijo ptičje gripe, saj so kupili za 14,6 milijonov evrov zalog zdravila Tamiflu, kar naj bi zadoščalo za zaščito četrtine prebivalstva na Otoku. Rochejevo zdravilo deluje kot zaviralec virusov in ga Svetovna zdravstvena organizacija priporoča kot glavno zdravilo proti ptičji gripi v primeru svtovne pandemije med ljudmi. Tamiflu sicer ni pravo zdravilo, vendar pa lahko omili simptome ptičje gripe in s tem prepreči širjenje okužb. V okviru britanskega Načrta za preprečevenje obolenj gripe bodo izboljšali tudi pogoje za karanteno in nujno pomoč.
Britanska vlada pa se ni odločila za nakup cepiv proti gripi. Kot je znano, naj bi v kratkem v Vietnamu, kjer je letos umrlo največ ljudi zaradi pričje gripe, prvič začeli s testiranjem cepiva proti virusu ptičje gripe na ljudeh. Trenutno dostopna cepiva pa niso 100-odstotna, saj niso prilagojena morebitnim prihodnjijm mutacijam virusa gripe.
Tudi v drugih državah so začeli z izvajanjem varnostnih ukrepov proti morebitni pandemiji. Tako kot v Veliki Britaniji so tudi v ZDA nabavili večje količine Tamifluja in za štiri mesece zalog cepiva proti gripi. V Italiji in Franciji imajo dvomesečne zaloge cepiva, Tamiflu pa so kupili na Japonskem in Nizozemskem. Zaloge zdravila si nabirajo tudi v Kanadi in Avstraliji.

Na nedavni konferenci o ptičji gripi, ki je potekala v Vitenamu, so številni znanstveniki opozorili na veliko nevarnost pandemije ptičje gripe med ljudmi. Virus je namreč preskočil tudi na muhe in je zelo nestabilen, zato se lahko vsak čas zgodi, da bo preskočil tudi na ljudi, kar bi lahko imelo katastrofalne posledice za človeštvo. Sedanja oblika virusa povzroča pri ljudeh gripo, ki je kar v 80 odstotkih smrtna. Samo letos je v Aziji za ptičjo gripo umrlo skoraj 50 ljudi.
Pandemije gripe se v svetu pojavljajo vsakih 20 do 30 let, od zadnje pa je poteklo kar 40 let. Zdravstveni strokovnjaki zato opozarjajo na veliko nevarnost nove pandemije in pozivajo vse države sveta, da pravočasno ukrepajo.