Britanski poslanci zahtevajo odgovore na vprašanja in preiskavo o vlogi Velike Britanije pri izvozu orožja iz BiH preko Hrvaške v Irak. Britanski trgovci z orožjem morajo namreč pridobiti posebna dovoljenja vlade, v primeru izvoza v države, kot je Irak, pa še dodatna dovoljenja. Toda v primeru prodaje pušk kalašnikov iz BiH pristojna parlamentarna komisija na britanskem zunanjem ministrstvu ni našla nobenega tovrstnega dokumenta.

Kot je v zadnji izdaji poročal britanski časnik The Observer, želijo britanski poslanci, pa tudi organizacija Amnesty International, izvedeti, ali je podjetje PMS (Procurement Management Services) iz Nottinghama kršilo embargo Združenih narodov o prodaji orožja Iraku in britansko zakonodajo na področju izvoza.
Podjetje PMS naj bi februarja 2005 v BiH kupilo 40.000 pušk znamke AK-47 oziroma kalašnikov in jih je prodalo naprej iraškemu obrambnemu ministrstvu. Kot kupec se je podpisal namestnik državnega sekretarja na ministrstvu Zijad Katan, ki pa je trenutno na begu, saj je osumljen poneverbe kar 1,1 milijarde dolarjev.
Orožje potovalo po železnici in zraku
Podjetje PMS je orožje kupilo in transportiralo preko hrvaškega podjetja Scout, katerega lastnik je nekdanji turistični agent Ivan Peranec. Prevoz orožja pa je potekal po železnici in zraku.
Peranec ima dobre stike z nekdanjimi vodilnimi možmi v vojski BiH, v zadnjih letih pa je njegovo podjetje posredovalo na tisoče kosov orožja pooblaščenim trgovcem, vključno s podjetjem Taos iz ameriške Alabame, ki ima 34 milijonov vredno pogodbo s Pentagonom o nabavi orožja za iraško vojsko.
Perančevo ime je sicer v svojem poročilu o aferi maja 2006 omenjala že organizacija Amnesty International, ki je podrobno poročala o prodaji orožja Iraku med letoma 2004 in 2005.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.