Moškega, poraščenega z dolgo brado in lasmi, so našli v četrtek. Njegov sedemmetrski čoln z motorjema, ki sta ostala brez propelerjev, je naplavilo na koralni greben Maršalovih otokov, kjer sta ga opazila dva domačina.
"Ni v najboljšem stanju, a se mu iz dneva v dan izboljšuje", je povedal Ola Fjeldstad, norveški študent antropologije, ki na omenjenih otokih opravlja raziskavo. Moški, ki je imel na sebi zgolj razcapano spodnje perilo, po njegovih besedah zatrjuje, da se je s prijateljem, ki je že več mesecev mrtev, na plovbo iz Mehike proti El Salvadorju odpravil davnega septembra 2012.
Celotne okoliščine njegovega preživetja so še dokaj nejasne. Norvežan se z njim namreč težko sporazumeva, saj moški govori le špansko, izvedeti pa mu je uspelo, da je brodolomcu ime Jose Ivan. Po njegovem mnenju poškodbe nasedlega čolna nakazujejo, da je bil v vodi zelo dolgo časa.
Ivan mu je s kretnjami namignil tudi, da je preživel tako, da je jedel želve, ribe in ptice, ob pomanjkanju deževnice pa je pil želvjo kri. Na čolnu ni imel ribiške opreme, ptice in želve naj bi tako lovil kar z golimi rokami. Eno od teh je imel ob odkritju tudi na krovu svojega čolna.
Po navedbah Fjeldstada so prebivalci Maršalovega otočja Ivana odpeljali na osrednji otok. Tam se je srečal z županom Ionom de Brumom, ki je poklical ministrstvo za zunanje zadeve na otoku Majuro. Osebje ministrstva je v petek sporočilo, da podrobnejša poročila še pričakujejo in da čakajo, da moškega pripeljejo k njim. Jim pa to trenutno predstavlja manjši logistični problem, saj je edino vladno letalo, ki je zmožno pristati na majhnih otokih, trenutno na popravilu in ne bo obratovalo vsaj do torka. Zato razmišljajo, da bi po brodolomca poslali čoln.
"Nastanili smo ga v hišo občinskega svetnika, zanj skrbi njegova družina", je o začasni situaciji moškega povedal Fjeldstad in dodal, da je ta opravil tudi osnovni zdravniški pregled, pri čemer je ugotovil, da ima nizek krvni tlak, ni pa kazalo, da bi imel kakšno smrtno nevarno bolezen. S pomočjo otočanov je bil celo sposoben hoditi. "Dali smo mu veliko vode, vračajo se mu moči", je njegovo zdravstveno stanje še povzel Fjeldstad.
Zgodbe o preživelih brodolomcih iz prostranega Pacifika sicer niso povsem neobičajne. Leta 2006 so trije Mehičani postali mednarodna senzacija potem, ko so jih devet mesecev po njihovi odpravi na lov za morskimi psi sredi oceana našli na njihovem poškodovanem čolnu. Nekaj podobnega se je leta 1992 zgodilo tudi dvema ribičema iz Kiribatskega otočja, ki sta šele po 177 dneh dosegla kopno otočja Samoa.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.