
Evropska komisija je priporočila odpravo vizumov za Turčijo pod pogojem, da turške oblasti izpolnijo preostala zahtevana merila v skladu z danimi zavezami.
Turčija mora izpolniti 72 meril, po navedbah Bruslja pa jih je ostalo neizpolnjenih še pet. Ta se med drugim nanašajo na boj proti korupciji, varovanje podatkov in sodelovanje z evropskimi pravosodnimi organi. Gre tudi za biometrične potne liste in vprašanja, ki se nanašajo na človekove pravice – čeprav je Ankara v zadnjih tednih "naredila občudovanja vreden napredek", je v Bruslju dejal prvi podpredsednik komisije Frans Timmermans.
S tem je komisija odprla pot za odločitev o odpravi vizumov za turške državljane do konca junija. Predlog komisije morajo sedaj potrditi še države članice in Evropski parlament.
Ankara: Odprava vizumov bi odprla novo poglavje v odnosih z EU
Odprava vizumov za turške državljane v EU bi lahko odprla novo poglavje v odnosih med Ankaro in osemindvajseterico, je danes izjavil turški zunanji minister Mevlüt Cavusoglu. Tako se je odzval na odločitev Bruslja, ki je danes ob določenih pogojih priporočil odpravo vizumov za Turčijo.
"Poleg tega, da ta odločitev prinaša preobrat za brezvizumsko potovanje naših državljanov, je tudi novo poglavje v procesu naših odnosov z EU, ki je pred nami," je novinarjem v Ankari povedal Cavusoglu.
Ankara se tako že pred dokončno odločitvijo v Evropi – o priporočilu Evropske komisije morajo sedaj odločati še države članice in Evropski parlament – veseli odprave vizumov.
Turčija je sicer prav danes izpolnila še eno merilo EU. Kot piše na spletni strani turškega parlamenta, so oblikovali policijsko opazovalno komisijo, ki bo poslej skrbela, da se bo pritožbe glede varnostnih sil obdelalo hitreje in učinkoviteje, če bo treba, pa bo uveden tudi disciplinski postopek.
Zakon, ki zajema policijo, žandarmerijo in obalno stražo, mora biti pred dokončno uveljavitvijo objavljen še v uradnem listu. Zakon, ki odpravlja vizume za vse državljane EU, s čimer bodo lahko Turki prosto potovali v schengenskem prostoru, pa je v Turčiji v veljavo stopil v torek.

Bruselj predlaga podaljšanje nadzora v schengenskem območju za največ šest mesecev
Evropska komisija je medtem danes predlagala podaljšanje nadzora na nekaterih notranjih mejah v petih državah članicah schengenskega območja, med njimi Nemčiji in Avstriji, za največ šest mesecev. V Bruslju so predlog utemeljili s tem, da nekaterih ugotovljenih pomanjkljivosti v zvezi z nadzorom zunanje meje v Grčiji ni bilo mogoče ustrezno odpraviti.
Komisija v današnjem priporočilu državam članicam predlaga podaljšanje nadzora na notranjih mejah Nemčije, Avstrije, Švedske, Danske in Norveške za največ šest mesecev. Te države so lani jeseni zaradi migracijskih pritiskov začasno uvedle nadzor na svojih mejah.
Po besedah evropskega komisarja za migracije Dmitrisa Avramopulosa je Grčija storila velik napredek pri odpravljanju ugotovljenih pomanjkljivosti, vendar vse v trimesečnem roku še niso bile odpravljene.
Evropska komisija je v začetku februarja predlagala priporočila za ukrepanje Grčije za odpravo pomanjkljivosti na zunanji meji EU. Med drugim je Atene pozvala k izboljšanju procesa registracije migrantov in vzpostavitvi učinkovitega obalnega nadzora na meji s Turčijo.
V aprila objavljeni oceni akcijskega načrta Grčije za odpravo pomanjkljivosti na zunanji meji je sicer bil ugotovljen bistven napredek, a je Bruselj obenem grške oblasti pozval k nadaljnjim izboljšavam.
Bruselj predlaga odpravo vizumov za prebivalce Kosova
Evropska komisija je danes predlagala odpravo vizumov za prebivalce Kosova. V skladu s predlogom bodo ti ob predložitvi biometričnih potnih listov lahko potovali v schengensko območje za obdobje, krajše od 90 dni.
Komisija je današnji predlog predstavila na podlagi pozitivne ocene o izpolnjevanju zahtev iz časovnega načrta za liberalizacijo vizumskega režima za Kosovo. O predlogu komisije morajo sedaj odločati še države članice in Evropski parlament.
Evropski komisar Dmitris Avramopulos je v Bruslju danes dejal, da je Kosovo naredilo velik napredek pri uresničevanju obsežnih in težkih reform, pri čemer je izpostavil reforme na področju pravosodja in notranjih zadev.
Od Kosova v Bruslju pričakujejo, da bo do končne potrditve predloga ratificiral sporazum o mejah s Črno goro in okrepil boj proti organiziranemu kriminalu in korupciji.
Thaci: 'Vizumsko liberalizacijo smo si zaslužili'
Kosovski predsednik Hashim Thaci je državljanom čestital ob predlogu za vizumsko liberalizacijo, pri čemer je poudaril, da so si to zaslužili. "Po večdesetletni izolaciji ne bo več čakanja pred veleposlaništvi in zavrnitev vizumov," je na družbenih omrežjih zapisal Thaci. "To ni bilo darilo, mi smo zaslužili vizumsko liberalizacijo z našim skupnim delom. Ko delamo skupaj, ni meja, ki bi nas ustavile," je dodal.
Kosovski premier Isa Mustafa pa se je zahvalil EU in posebnemu predstavniku unije v Prištini Samuelu Žbogarju za dobro novico. "To je velik uspeh," je dejal Mustafa po srečanju z Žbogarjem.
Evropska komisija je lani decembra sprejela pozitivno stališče glede vizumske liberalizacije za državljane Ukrajine, Gruzije in Kosova. Medtem ko je za Ukrajince in Gruzijce nekaj mesecev kasneje odpravo vizumov dejansko tudi predlagala, je od Kosova zahtevala izpolnitev dodatnih meril.
Kosovo si prizadeva za tesnejše odnose z EU. Bruselj in Priština sta lani oktobra podpisala stabilizacijsko-pridružitveni sporazum, ki je začel veljati 1. aprila letos. Sporazum ureja sodelovanje med stranema na vrsti področij, od trgovine, okolja in energetike do pravosodja in notranjih zadev.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.