Tujina

Budimpešta v solzivcu

Budimpešta, 23. 10. 2006 12.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Pred slovesnostmi ob spominu na krvavo zatrto vstajo pred 50 leti, so se spopadli protestniki in policija.

Protestniki so na ulicah Budimpešte že mesec dni.
Protestniki so na ulicah Budimpešte že mesec dni. FOTO: Reuters

Ob praznovanju 50. obletnice madžarske vstaje so se spopadli policisti in protestniki, ki nasprotujejo vladi madžarskega premiera Ferenca Gyurcsanyja.

Kot poroča madžarska tiskovna agencija, je bilo med spopadi aretiranih deset ljudi, nekatere protestnike pa naj bi policija tudi pretepla, ko jih je skušala pregnati izpred parlamenta, kjer so potekale osrednje slovesnosti ob obletnici vstaje. V svojih obračunih s protestniki je policiaj uporabila tudi solzivec, vodne topove in gumijatse metke. Po zadnjih podatkih je lažje ranjenih 40 ljudi, med njimi tudi nekaj policistov.

Obletnico zaznamujejo že mesec dni trajajoči protesti proti madžarskemu premieru. Takrat so v javnost prišli posnetki, na katerih Gyurcsany priznava, da je pred volitvami zavajal madžarsko javnost.

Policija je protestnike razgnala s silo.
Policija je protestnike razgnala s silo. FOTO: Reuters
Madžarske desne stranke so že pred objavo posnetka nasprotovale temu, da bi slovesnost ob 50. obletnici pripravila socialistična stranka premiera, naslednica komunistov, ki je bila na oblasti še 33 let po sovjetskem zatrtju vstaje.

Osrednja slovesnost pred parlamentom

Osrednja spominska slovesnost je bila na trgu Kossuth pred parlamentom v Budimpešti, ki se je začela z dvigom zastave ob prisotnosti političnega vrha in več kot 50 delegacij tujih državnikov, med katerimi je bil tudi slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.
Po vojaški paradi so se državniki preselili v parlament.
Po vojaški paradi so se državniki preselili v parlament. FOTO: Reuters

Sledilo je polaganje belih vrtnic v spomin na padle v revoluciji. Po koncu vojaškega dela slovesnosti so se državniki odpravili v parlament, kjer so zbrane nagovorili predsednica parlamenta Katalin Szili, premier Ferenc Gyurcsany in predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso.

Madžari so se pred 50 leti dvignili in dejali: Brez svobode je življenje neznosno. Jose Manuel Barroso

Premier je v govoru poudaril, da se je leta 1956 bil boj za svobodo, danes pa na Madžarskem poteka drugačen boj, boj za demokracijo. Premier je v govoru poudaril, da se je leta 1956 bil boj za svobodo, danes pa na Madžarskem poteka drugačen boj, boj za demokracijo. Kot je še dejal, so ljudje pred 50 leti na ulicah protestirali, ker niso imeli druge možnosti, medtem ko so danes razmere drugačne, saj je Madžarska parlamentarna demokracija.

Med zadušitvijo vstaje je umrlo skoraj 3000 ljudi.
Med zadušitvijo vstaje je umrlo skoraj 3000 ljudi. FOTO: Reuters


Dogodek, ki je zaznamoval Evropo

Tisto, kar nas lahko skrbi, je, da bi pozabili na to, kar se je dogajalo v tem obdobju po drugi svetovni vojni. Dimitrij Rupel


Dan, ko so se leta 1956 Madžari uprli nadvladi Sovjetske zveze, mnogi ocenjujejo kot začetek konca komunizma v državah vzhodnega bloka. Zgodovinarji pa imajo upora Madžarov za dogodek, ki ni zaznamoval le Madžarske zgodovine, ampak zgodovine celotne Evrope.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.