Na območju Trnovega okoli 20 kilometrov od Sarajeva so položili temeljni kamen za megalomanski gradbeni projekt, ki so si ga zamislili v družbi Buroj International s sedežem v Dubaju. Buroj Ozone City, kot se projekt imenuje, bo letovišče za 40 tisoč ljudi z zasebnimi vilami, luksuznimi hoteli, trgovskim središčem in bolnišnico, končali pa naj bi ga do leta 2025. Njegovo vrednost ocenjujejo na 4,5 milijarde bosanskih mark (2,3 milijarde evrov), kar je enako 15 odstotkom celotnega bosanskega bruto družbenega proizvoda.
"Pričakujemo, da bo projekt spodbujal tako turizem kot tudi investicije v Bosni in da bo ustvaril na tisoče delovnih mest," je dejal izvršni direktor dubajske družbe Ismail Ahmed. A domačini so skeptični. Sprašujejo se, kdo bo nepremičnine kupil.
V Bosni se sicer v zadnjih letih močno povečuje število arabskih turistov iz bogatih zalivskih držav, številni pa si tam nato tudi kupijo hišo ali stanovanje. Cene nepremičnin v Sarajevu so se zato v zadnjih treh letih podvojile. Posebej priljubljena je Ilidža, zahodno predmestje bosanske prestolnice pod Igmanom, ki se je je zaradi novih stanovalcev prijelo ime arabska enklava. Zakaj prihajajo tako množično, je za BBC slikovito opisala 25-letna natakarica Belma Eminagić. "Ljudje jih obravnavajo kot bogove in vse je poceni."
A številni prebivalci Bosne so zaskrbljeni. Bojijo se, da bodo arabski kupci še bolj preplavili njihov nepremičninski trg in da bodo cene zato še višje, stanovanja za domačine pa nedostopna. "Postali bomo njihovi sužnji. Počasi, a gotovo," je novinarju BBC svoje strahove zaupal 30-letni Adin Bjelak. Skrbi ga kulturni vpliv. Mi smo Evropejci, oni niso. Imajo drugačne navade, je dejal. "Naša kultura se spreminja, ker se navajamo na njihov življenjski slog," je še dodal. V državi s kar 44-odstotno brezposelnostjo se novih investicij kljub pomislekom veselijo.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.