Britanski premier Gordon Brown je po današnjem srečanju z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem izjavil, da je potrebno opraviti dolžnosti in izpolniti odgovornosti, ki jih imata državi v Iraku. "Naš cilj, tako kot cilj ZDA, je, postopoma predati nadzor iraškim oblastem," je na prvem obisku v ZDA po prevzemu položaja britanskega premiera povedal Brown.
Brown je na novinarski konferenci po srečanju poudaril, da se bodo o prihodnosti vojaških sil v Iraku odločali na podlagi vojaških nasvetov poveljnikov na terenu, kar je potrdil tudi njegov sogovornik Bush.
Britanski premier je po pogovoru z Bushem napovedal tudi krepitev britansko-ameriških odnosov. "Velika Britanija in ZDA sodelujeta, in verjamem, da se bo to v prihodnjih letih še okrepilo," je povedal Brown.
Srečanje v Marylandu
Ameriški predsednik George Bush je v svojem uradnem letovišču Camp David v Marylandu v nedeljo sprejel britanskega premierja Gordona Browna, ki je začel svoj prvi obisk ZDA, odkar je konec junija na položaju nasledil Tonyja Blaira.
Brown je po prihodu s helikopterjem in ogledu častne straže izrazil zadovoljstvo, da je v Camp Davidu, Bush pa ga je nato pred novinarji odpeljal z vozičkom za golf na večerjo in pogovore o aktualnih mednarodnih temah.
Pogovori med Bushem in Brownom se bodo nadaljevali v ponedeljek, vendar pa gre predvsem zato, da se voditelja "ujameta", vsaj približno tako dobro, kot sta se Bush in Blair. Brown je pred prihodom v ZDA novinarjem dejal, da gre utrjevat najpomembnejše bilateralne odnose za Veliko Britanijo. Prav tako je pel hvalo ameriškemu vodstvu v vojni proti terorizmu in dejal, da ZDA zaradi tega veliko dolguje ves svet. ZDA in Velika Britanija sta po Brownovih besedah osredotočeni na največji in takojšnji izziv, kar je vojna proti terorizmu.
Blair je doma izgubljal priljubljenost prav zaradi tesnih odnosov z Bushem, predvsem glede Iraka, in nekateri člani Brownove vlade so v preteklosti dajali izjave, ki so napovedovale, da stiki med voditeljema držav morda v prihodnje ne bodo tako prisrčni. Vendar pa ZDA v tem trenutku zanima, da Velika Britanija ne spreminja svoje politike do Iraka in to sporočilo Brown Bushu tudi prinaša. Britanci naj bi sicer do konca leta predali Iračanom v roke nadzor nad vojaškim oporiščem v središču Basre in od tam umaknili 500 vojakov, glede preostalih 5000 pa ni nobenih javnih načrtov za umik.
Predvsem pa gre pri tem prvem uradnem srečanju dveh voditeljev za to, da se "ujameta". Brown iz Washingtona potuje še v New York na srečanje z generalnim sekretarjem ZN Ban Ki Moonom.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.