Tujina

Bush in Kerry pred zadnjim soočenjem

Washington, 13. 10. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Pred zadnjim soočenjem sta ameriška predsedniška kandidata skrbno vadila. Bush pred izbranim občinstvom, Kerry pa na samem.

Njuno zadnje soočenje bo posvečeno domačim temam, kot so gospodarstvo, zdravstvo, šolstvo, davki in podobno. Omenjena področja naj bi bolj ležala demokratu, ki v anketah glede tega uživa več podpore kot Bush.

Za Kerryja volivci mislijo, da je inteligentnejši in se zna boljše izražati (Foto: Reuters)
Za Kerryja volivci mislijo, da je inteligentnejši in se zna boljše izražati (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Kerryju volivci vedno bolj zaupajo

Debata najverjetneje ne bo prinesla očitnega zmagovalca, saj sta oba kandidata dobro pripravljena. Ankete ostajajo izenačene z majhno prednostjo za enega ali drugega kandidata, Bush pa je v očitni prednosti trdnosti vodstva, vrednot in držanja besede. Kerryju volivci bolj zaupajo glede tega, da ga skrbijo njihove težave, menijo, da je inteligentnejši in da se zna bolje izražati. Kerryju pa je od prve debate le uspelo nekaj bistvenega. Medtem ko je pred tem krepko zaostajal za Bushem glede poštenosti (47 odstotkov proti 38 odstotkom podpore), pa zdaj po Gallupovi anketi 44 odstotkov volivcev meni, da mu gre zaupati, o Bushu pa ima takšno mnenje 42 odstotkov vprašanih. Zadnja Gallupova anketa prav tako kaže, da Bushevo delo podpira le 47 odstotkov vprašanih, kar ni dober znak, saj so bili doslej ponovno izvoljeni le tisti predsedniki, ki so uživali najmanj 54-odstotno podporo svojemu delu.

Do volitev je še tri tedne in volilna kampanja na višku (Foto: Reuters)
Do volitev je še tri tedne in volilna kampanja na višku (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Glede pobud je bil Bush eden bolj mlačnih predsednikov

Liberalni Institut Brookings je objavil izsledke študije, ki ugotavlja, da je bil Bushev prvi mandat glede domačih pobud eden najbolj mlačnih v sodobni zgodovini. Medtem ko je Bush v štirih letih predložil 18 pomembnejših domačih političnih pobud, jih je na primer Bill Clinton 33, Ronald Reagan 30, George Bush starejši 25, Jimmy Carter 41, Richard Nixon pa 40.

Kerryja podprl tednik iz Bushevega rojstnega kraja

Kerry se je verjetno zelo zabaval ob novici, da ga je podprl celo tedenski časopis iz Bushevega Crawforda v Teksasu. Tednik Lone Star Iconoclast si je sicer z uredniškim komentarjem v podporo Kerryju najverjetneje zadal smrtni strel, saj je v mestecu s 705 prebivalci izgubil prav vse oglase in si prislužil prepoved prodaje v vseh lokalih.

Takšnih majic v Bushevem rojstnem kraju verjetno ni videti (Foto: Reuters)
Takšnih majic v Bushevem rojstnem kraju verjetno ni videti (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Crawford je zaradi Busha prišel na svetovni zemljevid, ameriški predsednik pa si je tako prislužil neizmerno hvaležnost tamkajšnjih teksačanov, ki se večinoma preživljajo s prodajo predsedniških spominkov. Zato ni čudno, da uredniški komentar v podporo Kerryju, ker je po mnenju časnika Busheva politika zavajanje, ki državo pripeljalo v iraško godljo, ni naletel na odobravanje. Izdajatelj tednika Lone Star Iconoclast Leon Smith trdi, da so te besede namenjene manjšini prebivalcev Crawforda, ki si ne upa na glas povedati svojega mnenja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10