Prijetje strmoglavljenega iraškega predsednika Sadama Huseina je ključno za večjo varnost iraških državljanov in za prihodnost novega svobodnega Iraka, je dajal Bush in poudaril, da se Iračanom ni več treba bati, da bi se na oblast lahko vrnil "pokvarjen režim" nekdanjega diktatorja. Bush je ob tem zagotovil, da bo Sadama "doletela pravica, ki jo je sam odrekal milijonom".
Svet pozdravlja aretacijo
Prijetje nekdanjega iraškega diktatorja pomeni dokončno končanje "države represije in strahu", je dejal Adnane Pačači, član sveta prehodne iraške vlade ter iraškemu ljudstvu izrazil "iskrene čestitke" ob prijetju nekdanjega diktatorja.
Aretacijo pozdravljajo tudi ZN
Izrazom zadovoljstva in upanja v normalizacijo razmer v Iraku se je pridružil tudi generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan, ki meni, da je prijetje nekdanjega iraškega voditelja Sadama Huseina v Iraku priložnost za "nov zanos v iskanju miru in stabilnosti v Iraku".
Zadovoljstvo z aretacijo sta izrazila tudi generalni sekretar Sveta Evrope Walter Schwimmer in izraelski premier Ariel Šaron, ki je predsedniku Bushu tudi osebno čestital in dejal, da "svet lahko sedaj zajame sapo, ker diktator, ki je uničil Irak, ne more več uničiti obnove države".
Schwimmer je ob aretaciji Sadama izrazil zadovoljstvo in upanje, da bo pripomogla h končanju nasilja in terorizma, zaradi česar iraško ljudstvo še vedno trpi. Ob tem je izrazil upanje, da bo Sadamu sodilo lastno ljudstvo.
Nekdanji vodja inšpektorjev ZN za razorožitev Iraka Hans Blix je izrazil upanje, da se bodo po aretaciji nekdanjega iraškega predsednika našli novi dokazi o domnevnem obstoju orožja za množično uničenje, ki so bili glavni razlog za začetek ameriške vojaške operacije v Iraku.
Odzivi evropskih držav
Britanski premier Tony Blair je ob potrditvi novice o aretaciji Sadama Husiena le-to "zelo pozdravil" in poudaril, da je "to za iraško ljudstvo zelo dobra novica". Blair je dodal, da je to dejanje odpravilo "senco dvoma", da bi se Husien lahko kdaj še vrnil na oblast v Iraku. Blair je tudi napovedal, da naj bi Huseina postavili pred sodišče ter dopustil možnost, da bi mu sodili v Iraku.
Francoski predsednik Jacques Chirac je dejal, da aretacija predstavlja velik dogodek, ki bo prispeval k demokratizaciji in stabilizaciji Iraka.
Nemški kancler Gerhard Schröder, ki je bil sicer eden od najostrejših nasprotnikov vojne v Iraku, je ameriškemu predsedniku Georgeu Bushu čestital ob aretaciji Huseina, ob tem pa je izrazil upanje, da bo aretacija povečala stabilizacijo Iraka. Aretacijo je pozdravil tudi šef nemške diplomacije Joschka Fischer.
V Španiji sta se na dogodek odzvala premier Jose Maria Aznar in zunanja ministrica Ana Palacio, ki je poudarila, da je to "velik dan za človeštvo in svobodo iraškega ljudstva".
Italijanski zunanji minister in predsedujoči Svetu EU Franco Frattini je aretacijo nekdanjega iraškega diktatorja označil kot "odločujočo spremembo v boju proti upornikom".
Avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner je prepričana, da bo aretacija nekdanjega diktatorja prispevala k miru, stabilizaciji in dolgoročni demokratizaciji Iraka. Aretacijo Sadama Huseina je pozdravila tudi belgijska vlada.
Slovenski premier Anton Rop je pozdravil prijetje Huseina in ob tem izrazil upanje, da bo to pozitivno vplivalo na večjo stabilnost in hitrejše nadaljevanje procesa demokratizacije v Iraku in regiji.
Poljski obrambni minister Jerzy Szmajdzinski je aretacijo nekdanjega diktatorja označil za "dobro novico, ki bo v Iraku veliko spremenila". Poljske vojake V Iraku pa je opozoril na povečano previdnost. Szmajdzinski verjame, da je mogoče v naslednjih dneh pričakovati nove napade na koalicijske sile.
Prijetje Sadama Huseina je "zmaga koalicije" in "bi lahko spremenila mednarodni politični položaj", je novico o aretaciji komentiral romunski obrambni minister Mircea Ioan Pascu. Romunija je podprla poseg ameriško-britanske koalicije proti Iraku, v tej zalivski državi pa je nameščenih 700 romunskih vojakov.
Odmevi po svetu
Izraelski predsednik Moše Kacav je prav tako pozdravil novico o aretaciji Huseina. Komentiral jo je kot "odlično novico za Izrael in dokaz, da mednarodna skupnost ni strpna do totalitarne države, ki podpira mednarodni terorizem."
Sosednji Kuvajt, ki ga je Husein leta 1990 okupiral, se je prav tako pridružil čestitkam ob aretaciji nekdanjega diktatorja. Afganistanski notranji minister Ahmad Džalali pa je ocenil, da bo aretacija pomagala izboljšati varnost tudi v Afganistanu, saj bo vzela pogum terorističnim organizacijam.
Sicer sta aretacijo Sadama Huseina pozdravila tudi avstralski zunanji minister Alexander Downer in japonski premier Džuničiro Koizumi.