Tujina

Bush: Iraško poročilo je razočaranje

Washington/New York/London, 20. 12. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Ameriški predsednik Bush je dejal, da je iraško poročilo o orožju za množično uničevanje »razočaranje za tiste, ki hočejo mir«, ZDA pa so tiste, ki si prizadevajo za mirno rešitev vprašanja Iraka. Vodja inšpektorjev ZN Hans Blix pa je ZDA in Britanijo pozval, naj svoje trditve, da Irak prikriva orožje, podkrepijo z dokazi.

"Glede ohranjanja miru in sodelovanja z našimi prijatelji pri Združenih narodih mislimo resno," je še zatrdil Bush.

Ruski zunanji minister Igor Ivanov je medtem po srečanju z ameriškim kolegom Colinom Powellom v Washingtonu dejal, da Irak po mnenju Rusije ne krši resolucije VS ZN 1441.

Kot je dejal Bush, je svet jasno dal vedeti, da od iraškega predsednika Sadama Huseina pričakuje, da se bo razorožil. Bush je še opomnil, da 12.000 strani dolgo iraško poročilo »ni vzpodbudno«.

Ameriško mnenje o poročilu

Colin Powell meni, da je vojna neizogibna
Colin Powell meni, da je vojna neizogibna FOTO: Reuters

ZDA so iraško poročilo o orožju ocenile kot povsem nezadovoljivo, kot dodajajo naj bi šlo za hudo kršitev resolucije ZN 1441 o razorožitvi, je sinoči dejal ameriški sekretar Powell in dodal, da se bliža dan, ko se bo moral Irak soočiti s posledicami. Powell meni, da je najbolj brezobzirno zatrjevanje Iraka, da sploh nima programov za razvoj orožja za množično uničevanje. Ob tem je še poudaril, da takšna kršitev resolucije še ni povod za takojšen napad na Irak. Opozoril pa je, da so možnosti za mirno rešitev spora iz dneva v dan manjše.

Britanski premier Tony Blair je v božičnem sporočilu vojakom naročil, naj se pripravijo na morebitno vojno z Irakom ter se jim opravičil zaradi negotovosti glede vojne, ki pa je po njegovem mnenju neizogibna.

ZDA so po Powellovih besedah razočarane, ne pa tudi pretentane. "To igro smo doživljali vedno znova in znova. Gre za poskus sejanja zmede, da se kupi čas in se počaka na konec zanimanja mednarodne skupnosti, vendar igra tokrat ne bo delovala,« je poudaril Powell. »Inšpektorji morajo zaslišati znanstvenike in druge priče izven Iraka, kar je v skladu z resolucijo 1441, inšpekcije znotraj Iraka se morajo okrepiti, mednarodna skupnost pa mora nadaljevati posvetovanja, kako prisiliti Irak v spoštovanje njene volje. Irak mora dokazati, da nima orožja za množično uničevanje, in dokler tega ne stori, bomo prepričani, da ga ima. Večno pa ne bomo čakali".

Ameriški državni sekretar je ponovil, da ZDA pričakujejo, da bodo inšpektorji ZN v Iraku še naprej nemoteno izpolnjevali svoj mandat ter da bo Irak dokazal, da nima nedovoljenih orožij. ZDA naj bi v kratkem inšpektorjem ZN priskrbele tudi obveščevalne podatke o iraških oborožitvenih sistemih – predvsem jedrskem, pričakujejo pa tudi, da bodo inšpektorji veliko zvedeli od pogovorov z iraškimi tehničnimi strokovnjaki.

ZDA in VB ne posredujeta podatkov

Vodja inšpektorjev je nezadovoljen tako s sodelovanjem z ZDA in VB, kot tudi z iraškim poročilom
Vodja inšpektorjev je nezadovoljen tako s sodelovanjem z ZDA in VB, kot tudi z iraškim poročilom FOTO: Reuters

Vodja inšpektorjev ZN za nadzor orožja v Iraku Hans Blix je v pogovoru za britanski BBC dejal, da ZDA in Velika Britanija inšpektorje ne oskrbujeta z informacijami obveščevalnih služb o krajih, kjer naj bi se nahajalo orožje za množično uničevanje. "Najpomembneje, s čimer nas britanska ali ameriška vlada lahko oskrbita, so podatki o lokacijah z orožjem za množično uničevanje," je dejal Blix.

Blix je pojasnil, da inšpektorje ZN seznanjajo s tem, kaj naj bi Iračani imeli, toda inšpektorji dejansko potrebujejo podatke o krajih, kjer je orožje skladiščeno. Obveščevalne službe navsezadnje imajo metode za prisluškovanje telefonskim pogovorom, imajo tudi vohune in satelite, skratka, imajo sredstva, ki jih inšpektorji nimajo, je še menil Blix.

ZN: Iraško poročilo je nezadostno

Varnostni svet bo o Iraku ponovno razpravljal januarja
Varnostni svet bo o Iraku ponovno razpravljal januarja FOTO: Reuters

Vodja inšpektorjev Hans Blix in direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohamed El Baradei sta članicam Varnostnega sveta ZN o iraški deklaraciji glede programov razvoja orožij za množično uničenje dejala, da v njej manjka veliko podatkov za obdobje po letu 1998, ko so mednarodni inšpektorji odšli iz Iraka.

Analiza 12 tisoč strani iraške deklaracije se sicer nadaljuje, El Baradei pa se je ob tem strinjal, da je potrebno nadaljevati z inšpekcijami ter dejal, da jih Irak doslej ni oviral. Čeprav sta Blix in El Baradei VS podala le uvodno oceno, pa se je večina članic strinjala, da mora Bagdad posredovati več podatkov o obdobju po letu 1998.

Na novinarsko vprašanje, ali lahko navedeta primere pomanjkljivosti, je Blix dejal, da je Irak prej trdil, da je proizvedel 8.500 litrov vraničnega prisada, čeprav so inšpektorji izračunali, da je imel zmogljivosti za proizvodnjo 24 tisoč litrov antraksa.

S takšno oceno so se strinjali veleposlaniki Velike Britanije, Francije in ZDA, medtem ko je ruski veleposlanik Sergej Lavrov poudaril, da še vedno ni nobenega dokaza, da ima Irak orožje za množično uničenje. Veleposlanik Sirije Mihail Wehbe pa se v razpravo protestno ni vključil, zaradi dejstva, da je 10 voljenih članic VS na vpogled dobilo le dele iraške deklaracije, medtem ko so lahko stalne članice pregledale vse dokumente.

Pentagon bo krepil enote v Perzijskem zalivu

Ameriški vojaki se pripravljajo na morebiten napad na Irak
Ameriški vojaki se pripravljajo na morebiten napad na Irak FOTO: Reuters

Pentagon je potrdil pisanje ameriškega časnika Washington Post, da nameravajo ZDA okrepiti svojo vojaško navzočnost v Perzijskem zalivu. Tako naj bi v začetku januarja prihodnje leto za primer vojne v Iraku tja napotile 50.000 svojih vojakov in več ton vojaške opreme. "Želimo biti pripravljeni. Za odločitev o posredovanju pa je pristojen edino (ameriški predsednik George) Bush, ki pa te odločitve še ni sprejel," je dejal neimenovani predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva. Bush naj bi o vprašanju Iraka sicer govoril drevi po lokalnem času.

Obstreljevanja na jugu Iraka

Irak ne priznava območja prepovedi letenja
Irak ne priznava območja prepovedi letenja FOTO: Reuters

Iraška vojaška letala so po ameriških navedbah danes vdrla na območje prepovedi letenja na jugu Iraka, britanska in ameriška letala pa so v odgovor bombardirala telekomunikacijsko postajo v bližini kraja An Nasirija na jugu države, so sporočili s poveljstva ameriške vojske na Floridi.

Ameriški viri zatrjujejo, da so iraška letala na območje prepovedi poletov vdrla že drugič v tem tednu, medtem ko iraška protiletalska obramba običajno s tal strelja na britanska in ameriška letala, ki opravljajo nadzor na območju.

Irak sicer ne priznava območij prepovedi letenja, ki so jih ZDA, Velika Britanija in Francija razglasile po vojni proti Iraku pred desetimi leti, da bi Kurde in šiitske muslimane, ki živijo na območju, zaščitili pred iraškimi napadi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10