Tujina

Bush išče podporo

Washington/London, 23. 09. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA/D.J./N.V.
Komentarji
0

Ameriški predsednik George Bush je umaknil sankcije proti Indiji in Pakistanu, ki so jih ZDA uvedle leta 1998, zaradi izvajanja jedrskih poskusov. ZDA pa še naprej kopičijo orožje v Perzijskem zalivu in Indijskem oceanu, kjer je v enotah ameriške vojske že več kot 10.000 razervistov.

Bush podpisuje
Bush podpisuje FOTO: Reuters

Tako naj bi obe državi podprli vojno proti terorizmu in odprli svoja zračna prostora med morebitnimi ameriškimi napadi na Afganistan.

Iz Indijskega zunanjega ministrstva so sporočili, da so sicer veseli, da so ZDA sprostile sankcije, vendar pa so poudarili, da ne gre za zelo pomemben dogodek.

Savdska Arabija je zavrnila prošnjo ZDA, da bi lahko v svojem boju proti terorizmu uporabile oporišča vojnega letalstva na savdskem ozemlju, je povedal savdski diplomat, ki pa ni želel razkriti svojega imena. Poudaril je, da Savdska Arabija ne bo dovolila kršitev svoje suverenosti, vendar pa popolnoma podpira ameriško akcijo za izkoreninjenje terorizma in njegovih posledic. Zaradi odločitve savdskih oblasti, naj bi bilo morebitno ameriško vojaško posredovanje v regiji za več tednov preloženo. Nasprotno pa je Nepal danes ameriškim letalom dal dovoljenje za prelet, pristajanje in oskrbovanje v primeru vojaške akcije v Afganistanu. ZDA so namreč eden glavnih dobaviteljev pomoči Nepalu.

Vest, da je Savdska Arabija zavrnila ameriške prošnje, je zanikal ameriški državni sekretar Powell. "Dnevno sem v stikih s savdskimi visokimi predstavniki in doslej so bili zelo dovzetni za vse zahteve, ki smo jih postavili," je dejal Powell.

Bush se je od napadov že tretjič pogovarjal s Putinom
Bush se je od napadov že tretjič pogovarjal s Putinom FOTO: Reuters

Zahvalo za podporo v boju proti mednarodnemu terorizmu je v telefonskem pogovoru ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu izrazil tudi predsednik Bush.

ZDA pa zaveznike opozarjajo na možnost nove serije terorističnih napadov, ki bi lahko bili še hujši od tistih 11. septembra. Napade pričakujejo že v času do konca prihodnjega tedna, poroča agencija Reuters, pri tem pa se sklicuje na vire pri japonski vladi.

ZDA nadaljujejo vojaške priprave

Airforce C-5 Galaxy
Airforce C-5 Galaxy FOTO: Reuters

Ameriško obrambno ministrstvo je danes odredilo vpoklic dodatnih 5172 vojakov, američani pa naj bi v naslednjih dneh v Zaliv napotili več kot 200 letal, kjer je sicer že okoli 350 lovcev in bombnikov.

Glede brezpilotnega letala, ki so ga včeraj v Afganistanu sestrelili talibani, so ameriški vladni viri sporočili, da naj bi letalo zbiralo podatke za ameriško obveščevalno agencijo Cio, ki pa novice o sestrelitvi ne želi komentirati.

Iskanje teroristov

FBI, ki preiskuje ozadje terorističnega napada v ZDA, je identificiral pripadnike štirih ali petih skupin, ki naj bi delovale na ameriških tleh in bile povezane z glavnim osumljencem za napad, savdskim milijarderjem Osamo bin Ladnom, piše ameriški časnik Washington Post. FBI sicer še ni aretiral nikogar od domnevnih pripadnikov teh skupin.

Preiskovalci pa po pisanju Washington Posta medtem še vedno niso odkrili povezave med pristaši bin Ladnove organizacije, imenovane al-Kaida, in 19 teroristi, ki so ugrabili letala in izvedli napade na Svetovni trgovinski center in Pentagon v New Yorku in Washingtonu.

Abdul Aziz Alomari na varnostni kameri
Abdul Aziz Alomari na varnostni kameri FOTO: Reuters

Po poročanju CNN naj bi ameriški zvezni preiskovalni urad FBI med ugrabitelji, ki so izvedli napad na ZDA, odkril enega od ključnih voditeljev napada. To naj bi bil Abdul Aziz Alomari, FBI pa je njegovo vlogo odkrila na podlagi sporočil po elektronski pošti, telefonskih pogovorov, letalskih kart in njegovih stikov pred napadom. Alomari je bil na letalu družbe American Airlines, ki se je zaletelo v severni stolp WTC. Je eden od dveh domnevnih ugrabiteljev, ki ju je na letališču v Portlandu tri ure preden se je letalo družbe American Airlines zaletelo v WTC, posnela kamera. Na posnetkih Alomari in Mohamed Ata prihajata z varnostnega pregleda, vsak pa nosi črno torbo. Pristojne ameriške oblasti pa so v soboto sporočile, da so v več letalih, ki so jih po terorističnih napadih na ZDA prizemljili, našli nože, podobne tistim, ki so jih uporabili ugrabitelji letal. Omenjene najdbe dajejo po poročanju agencije AP slutiti, da so napadalci nameravali pri napadih uporabiti več kot le štiri letala.

Po besedah neimenovanega britanskega preiskovalca pa je eden od štirih ljudi, ki jih je britanska policija v povezavi s terorističnimi napadi na ZDA prijela v petek, v istem času kot eden od ugrabiteljev obiskoval isto letalsko šolo. Po podatkih omenjenega vira je 27-letni osumljenec odšel iz ZDA še pred terorističnimi napadi. Poleg njega so v petek v zahodnem Londonu prijeli tudi njegovo 25-letno ženo in 29-letnega brata. Slednjega so v soboto izpustili. Kot še navaja ameriška tiskovna agencija AP, osumljenci niso sodelovali s preiskovalci in naj bi bili neposredno povezani s samomorilskimi piloti, ki so napadli ZDA. Scotland Yard je v petek v Briminghamu v povezavi z napadi prijela tudi nekega 40-letnega moškega.

Eksploziji v Džakarti

Posledice eksplozije v Džakarti
Posledice eksplozije v Džakarti FOTO: Reuters

V dveh eksplozijah v parkirni hiši pod nekim trgovskim centrom v Džakarti je bilo davi lažje ranjenih več ljudi in uničenih več avtomobilov, je sporočila tamkajšnja policija. Tempirani bombi naj bi bili pritrjeni na akumulator enega avtomobila. Odgovornosti za napad še ni prevzel nihče, po mnenju policije pa je še prezgodaj za ugotovitve, ali so vzroki za eksplozijo politični. Do incidenta je prišlo le nekaj dni potem, ko je indonezijska predsednica Megawati Sukarnoputri v pogovoru z ameriškim predsednikom Bushom v Beli hiši kot ena izmed prvih podprla vojaške načrte ameriških oblasti o povračilnih ukrepih po terorističnih napadih na ZDA.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10