"Imamo skupno nalogo: Vojno proti terorizmu. Ta boj bomo nadaljevali in vztrajali bomo, dokler sovražnik ne bo premagan," je poudaril ameriški predsednik George Bush, ki je sodržavljane po ostrem predvolilnem boju, ki je v preteklih mesecih zaznamoval ameriško javnost, spet pozval k spravi.
"Glede svojega kabineta in uslužbencev Bele hiše še nisem sprejel nobene odločitve," je povedal predsednik, obenem pa dodal, da bodo določene spremembe neizogibne.
Kot prednostne naloge drugega predsedniškega mandata je med drugim navedel natančno revizijo davkov in reformo pokojninskega sistema. Glede sprememb v vladnem kabinetu pa bodo predvsem v pravosodnem in zunanjem ministrstvu. Tako na primer napovedujejo odhod državnega sekretarja Colina Powella in ministra za pravosodje Johna Ashcrofta.
Medtem ko republikanci slavijo tako zmago v senatu kot v bitki za Belo hišo, se demokrati sprašujejo, kaj so naredili narobe. Kljub porazu so namreč prepričani, da je bil njihov volilni program dober. Trdijo, da so na volitvah izgubili zaradi neuspešnosti pri prepričevanju volivcev, naj gredo na volišča, medtem ko so republikancem pri zbiranju glasov pomagale tako različne cerkvene organizacije kot orožarski lobi. Analitiki pa napovedujejo, da demokratsko stranko čakajo korenite spremembe.
Čestitke Bushu
Ruski predsednik Vladimir Putin je Bushu v telefonskem pogovoru tudi uradno čestital za ponovno izvolitev. Kot je po navedbah Kremlja poudaril Putin, jim bo s skupnimi močmi gotovo uspelo popolnoma izrabiti potencial rusko-ameriškega sodelovanja.
Pakistan je v čestitki ocenil, da se bodo dvostranski odnosi med državama v boju proti terorizmu v drugem Bushevem mandatu razvijali še naprej. Kot je pojasnil tiskovni predstavnik pakistanskega zunanjega ministrstva Masud Kan, so si Pakistan in ZDA v zadnjih letih močno prizadevali za oblikovanje trdne osnove in trajnega okvira za razvoj in okrepitev dvostranskih odnosov. Japonski premier Džuničiro Koizumi je zmago Busha pozdravil in izrazil upanje, da bosta državi še razvijali prijateljske odnose.
Bushu je za ponovno izvolitev po telefonu čestital tudi eden njegovih najtesnejših zaveznikov, avstralski premier John Howard. Po besedah tiskovnega predstavnika avstralskega premiera sta Howard in Bush govorila tudi o poteku predsedniške volilne kampanje v ZDA. Novozelandska premierka Helen Clark je Bushu za ponovno izvolitev. Kot je zapisala, je z Bushem vzpostavila dober "osebni odnos" in izrazila upanje, da bosta državi še naprej razvijali dobre odnose.
Kitajski predsednik Hu Jintao je v čestitki Bushu izrazil upanje za razvoj konstruktivnega sodelovanja med državama. Po njegovih besedah sta Kitajska in ZDA izjemni državi, ki imata vrsto skupnih interesov. Hu je še zapisal, da se veseli nadaljnjega sodelovanja med državama.