Tujina

Bush nič datumu umika

Washington/Bagdad/Berlin, 30. 11. 2005 18.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Ameriški predsednik je znova zavrnil pripravo časovnega načrta za umik ameriških sil iz Iraka.

Govor v Annapolisu
Govor v Annapolisu FOTO: Reuters

Ameriški predsednik George Bush, ki je pod vse hujšim pritiskom domače javnosti zaradi vojne v Iraku, je znova zavrnil pripravo časovnega načrta za umik ameriških sil iz Iraka. Kot je poudaril v govoru ob objavi "nacionalne strategije za zmago v Iraku" v Annapolisu v zvezni državi Maryland, bo odločitev o zmanjšanju števila ameriških vojakov v državi odvisna izključno od razmer na terenu in ne od časovnih načrtov, ki bi jih pripravili politiki v Washingtonu.

Bush je v govoru orisal ameriško strategijo v Iraku na treh področjih: političnem, varnostnem in gospodarskem področju. 35 strani dolg dokument opredeljuje prihodnost Iraka v treh etapah. V prvi, na kratki rok, naj bi Irak napredoval v boju proti terorizmu ter izgradil demokratične institucije in varnostne sile. Srednjeročno naj bi Irak prevzel glavno besedo v boju proti terorizmu v državi ter postal odgovoren za lastno varnost, na dolgi rok pa naj bi postal "enotna, stabilna in varna država, kjer bi bil mir".

Dokler bom vrhovni poveljnik ameriških sil, ZDA ne bodo bežale pred avtomobili bombami in napadalci. George Bush

Da bi bile v Iraku uspešne, morajo ZDA v skladu z danes objavljeno strategijo osredotočiti svoja prizadevanja na tri področja: politično, varnostno in gospodarsko.

Strategija določa osem strateških ciljev, ki jih morajo izpolniti ZDA, t.i. stebrov. Prvi je zmaga nad terorizmom in zatrtje upora. Poleg tega naj bi zagotovili tranzicijo, da bi Irak lahko v prihodnje sam skrbel za svojo varnost. Kot tretji steber strategija opredeljuje pomoč Iračanom pri izgradnji demokratične vlade, kot četrtega pa pomoč vladi. ZDA naj bi Iraku tudi pomagale okrepiti gospodarstvo (peti cilj) ter pravno državo (šesti cilj). V skladu s sedmim stebrom naj bi povečali mednarodno podporo Iraku, zadnji, osmi cilj pa zajema izolacijo upornikov.

Ameriški predsednik je pod vse večjim pritiskom ameriške javnosti glede vojne v Iraku
Ameriški predsednik je pod vse večjim pritiskom ameriške javnosti glede vojne v Iraku FOTO: Reuters

ZDA imajo v Iraku trenutno okoli 150.000 vojakov, po parlamentarnih volitvah 15. decembra pa naj bi se njihovo število zmanjšalo na okoli 140.000.

Ugrabitelji izpustili štiri Irance

Ugrabitelji v Iraku so izpustili štiri Irance, ki so jih ugrabili v ponedeljek severno od Bagdada. Kot so sporočili z iranskega veleposlaništva v Bagdadu, je četverica sedaj na iranskem konzulatu v Karbali južno od iraške prestolnice.

Četverico so v ponedeljek ugrabili še z dvema Irankama, ko so obiskovali šiitske mavzoleje v Baladu in Samari. Iranki so izpustili v torek, prav tako v Karbali.

Od padca režima iraškega predsednika Sadama Huseina marca 2003 so Irak obiskali številni Iranci, ki potujejo predvsem v šiitska sveta mesta.

Merkel: Ne bomo se pustili izsiljevati

V ujetništvu pa je še vedno nemška arheologinja Susanne Osthoff, ki so jo skupaj z njenim voznikom ugrabili v petek. Nemška kanclerka Angela Merkel je v odzivu na ugrabitev dejala, da se ne bo pustila izsiljevati iraškim ugrabiteljem, ki grozijo, da bodo talko ubili. Kljub temu bo nemška vlada naredila »vse kar je v njeni moči«, da bi bila 43-letna Susanne čimprej na varnem, je dejala ob začetku svojega prvega kanclerskega govora pred nemškim parlamentom.

Videoposnetek ugrabljene Nemke in njenega voznika
Videoposnetek ugrabljene Nemke in njenega voznika FOTO: Reuters

V Belgiji prijeli 14 oseb

Belgijske oblasti so prijele 14 oseb, povezanih z belgijsko samomorilsko napadalko, ki se je pred tremi tedni razstrelila v Iraku. Policija je racijo izvedla v Bruslju in še treh belgijskih mestih, operacija pa je hkrati potekala tudi v Franciji, kjer so prijeli domnevnega islamskega skrajneža.

Na belgijskem tožilstvu so potrdili, da je neka ženska, rojena v Belgiji, izvedla napad v Iraku. Neki drugi viri so žensko, katere imena niso razkrili, povezali z napadom na patruljo ameriške vojske v Bagdadu 9. novembra. Ameriška stran pa ni mogla potrditi narodnosti napadalke, ki je v napadu ubila le sebe.
Belgijski mediji so poročali, da se je ženska rodila v Belgiji in da se je poročila z skrajni islamist, s katerim je odšla v Irak.

Neznanci ubili devet šiitov

Oboroženi neznanci so v bližini Bakube napadli avtobus in pri tem ubili devet šiitov, dva pa ranili. Kot je sporočila iraška policija, je avtobus odpeljal iz vasi Abu Sajda, ko so ga napadli neznanci in začeli streljati.

Po besedah vaščanov so žrtve delale za ameriško vojaško bazo v bližini Bakube.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10