Ameriški predsednik George Bush je ob drugi obletnici katastrofalnega orkana Katrina obiskal New Orleans in prebivalcem še vedno uničenega mesta povedal, da razume njihove težave. "Danes je bolje kot včeraj in jutri bo bolje kot danes," je Bush obljubil mestu, ki je večinoma še vedno podobno vojnemu območju. V New Orleansu in drugje na območju Mehiškega zaliva so danes potekale številne slovesnosti in tudi protesti zaradi počasne obnove.
Bush je skupaj s prvo damo ZDA Lauro obiskal najrevnejši predel New Orleansa Lower Ninth Ward, ki je bil po Katrini povsem poplavljen, saj so popustili nasipi, katerih obnova in utrditev naj bi bila končana šele leta 2011 ali kasneje.
Za ozadje svojega nagovora si je izbral mešano javno in zasebno šolo, med drugim pa je govoril tudi o pomenu proračunskega financiranja tovrstnega šolanja. Bush je nato obiskal še mesto Bay St. Louis v Mississippiju, ki ga je Katrina prav tako prizadela.
Kritik ne manjka
Predsednika so med obiskom spremljali številni novinarji, ameriški mediji pa so polni zgodb o obletnici Katrine. Kljub pozornosti pa tudi kritike niso ponehale. Odziv zvezne vlade in Busha na Katrino je močno škodoval predsednikovemu ugledu, od takrat pa se sooča z nizko podporo javnosti.
Ob prihodu v New Orleans ga je pozdravil uredniški komentar časopisa Times Picayune, in sicer s kritiko, da zvezna vlada namenja precej več pozornosti in denarja državi Mississippi, ki je pod nadzorom republikancev kot pa demokratski Louisiani.
Guverner Mississippija, republikanec Haley Barbour, je sicer prav danes hvalil potek obnove in dejal, da bo prihodnje leto še preostalih 14.000 družin, ki živijo v prikolicah, dobilo stalni dom.
Župan New Orleansa Ray Nagin, ki ni znal dovolj hitro izprazniti mesta pred Katrino in se prav tako ni izkazal z učinkovitim odgovorom na tragedijo, je vso krivdo zvalil na zvezno vlado, sedaj pa se spogleduje tudi s kandidaturo za guvernerja Louisiane.
Nagin je sicer danes vodil slovesnost ob nasipih, ki so v času Katrine popustili ter preplavili 80 odstotkov mesta. V mestu so potekali tudi protesti zaradi počasne obnove po orkanu, ki je na območju Mehiškega zaliva terjal okoli 1800 življenj ter povzročil za 150 milijard dolarjev škode.
Dve leti po eni največjih naravnih nesreč v ameriški zgodovini se New Orleans še vedno ni uspel postaviti na noge, deli mesta so še naprej povsem uničeni, v njem pa živi le dve tretjini prebivalcev pred Katrino, saj jih je 160.000 še vedno razseljenih.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.