Tujina

Bush optimističen pred glasovanjem

New York, 07. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Varnostni svet ZN bo jutri glasoval o novi resoluciji o Iraku, je na novinarski konferenci v Beli hiši napovedal ameriški predsednik George Bush. Ob tem je izrazil optimizem, da bo resolucija sprejeta.

Takoj ko bo sprejeta močna resolucija, ki si jo želijo ZDA in ki grozi z resnimi posledicami, če bo Sadam Husein še naprej kljuboval svetu in se ne bo razorožil, bo Bush po lasnih besedah sodeloval s svetovno organizacijo, da bi dosegli popolno razorožitev Iraka. Svetu mora pokazati, da razorožuje svojo državo, je glede Sadama Huseina poudaril ameriški predsednik.

Varnostni svet ZN
Varnostni svet ZN FOTO: Reuters

Chirac in Bush dosegla dogovor

Francoski predsednik Jacques Chirac je z ameriškim predsednikom sklenil dogovor o vprašanjih, ki so še ostajala odprta pri osnutku resolucije o Iraku. Francija upa, da bo ta ameriško-francoski dogovor jutri v New Yorku omogočil soglasno glasovanje v Varnostnem svetu ZN. Pariz si je želel zagotoviti, da resolucija ne bi dopuščala avtomatične uporabe sile, če Irak ne bi spoštoval svojih obveznosti. "Začela se je pozitivna dinamika in upamo, da bo Varnostni svet ZN med glasovanjem dosegel soglasje," je dejala tiskovna predstavnica francoskega predsedstva.

Kitajska naj bi se po napovedih nekaterih zahodnih diplomatov kljub neprestani kritiki ameriškega ravnanja na koncu vzdržale glasovanja. Kitajska ocenjuje, da je novi ameriško-britanski osnutek resolucije o Iraku odgovoril na nekatera pričakovanja, vendar ni jasno, ali bo dobil podporo na glasovanju v Varnostnem svetu ZN. "Menimo, da novi osnutek resolucije upošteva določena pričakovanja in dvome vpletenih strani," je dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva.

ZDA si še vedno pridržujejo odločitev o vojni in miru

Popravljeni ameriško-britanski osnutek sicer vsebuje nekatera določila, ki jih je ves čas zagovarjala ruska stran. Med temi sta priznani iraška suverenost in ozemeljska celovitost, omenjeno pa je tudi reševanje iraškega problema, ki vključuje odpravo sankcij. Vendar pa tudi zadnji predlog Varnostnemu svetu ne daje izključne pravice do odločanja o napadu na Irak. Ta je v rokah ZDA, ki bi lahko s predlagano resolucijo sama ali ob pomoči zaveznic odločala o usodi Iraka.

izredno zasedanje VS ZN
izredno zasedanje VS ZN FOTO: Reuters

Britanski zunanji minister Jack Straw pa je novi ameriško-britanski osnutek resolucije o Iraku ocenil kot "zadnjo priložnost" za Sadama Huseina. Pri tem je dodal, da z ZDA pričakujejo, da bo v Varnostnem svetu ZN predlog resolucije dobil široko podporo.

Inšpektorji ZN še ta mesec v Irak?

Inšpektorji Organizacije Združenih narodov za razoroževanje naj bi z delom v Iraku začeli že ta mesec, in sicer 19. ali 20. novembra, poroča britanska medijska mreža BBC, sklicujoč se na neimenovane vire. Takrat naj bi inšpektorji v skladu z novo resolucijo zahtevali takojšen dostop do lokacij, kjer naj bi proizvajali orožje za množično uničevanje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10