Ameriški predsednik George Bush je izrazil "zaupanje" v direktorja osrednje ameriške obveščevalne agencije (CIA) Georgea Teneta, potem ko je slednji včeraj prevzel odgovornost za to, da se je letošnjem predsednikovem govoru o položaju v državi znašla trditev, da naj bi Irak v Afriki kupil uran. Omenjena trditev se je kasneje izkazala za neutemeljeno, v ozadju afere pa naj bi bil prav Tenet.
Tenet je med drugim v izjavi zapisal, da CIA ne bi smela dopustiti, da Bush ponovi britansko informacijo, če je ameriški viri niso mogli potrditi. "Teh 16 besed ne bi smelo biti vključenih v besedilo za predsednika. To je bila napaka. Nekaj pa naj bo jasno. CIA je odobrila predsednikov govor, preden ga je imel. Jaz sem odgovoren za postopek odobritve v moji agenciji. Predsednik ni imel nikakršnega razloga za dvom v točnost besedila," je zapisal Tenet.
Dokazov o iraškem orožju ni
Bush je sicer že včeraj med obiskom v Ugandi zatrdil, da je CIA v celoti odobrila njegov govor o položaju v državi, ki ga je imel januarja. V tem govoru je Bush Irak obtožil, da želi obnoviti svoj jedrski program, ta argument pa so nato ZDA uporabile tudi za utemeljevanje vojaškega posega v Iraku brez mandata ZN. Vendar pa ZDA že več kot dva meseca po koncu vojaških operacij v Iraku še niso našle dokazov o obstoju kemičnega, biološkega ali jedrskega orožja.
Bela hiša je tako že pred dnevi priznala, da obstaja možnost, da je bila informacija netočna, kar je v ZDA sprožilo val kritik in malce zamajalo zaupanje Američanov v njihovega predsednika. Tudi generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohamed El Baradej je takrat dejal, da je informacija popoln ponaredek, vendar ga nihče ni jemal resno.
Zadnja anketa časopisa Washington Post in televizije ABC pa je včeraj pokazala, da vse več Američanov meni, da so žrtve med njihovimi vojaki po koncu vojne v Iraku nesprejemljive, in da je Busheva administracija pretiravala pri prikazovanju iraške grožnje.