Ameriški predsednik George Bush je izjavil, da bodo pri projektih, ki jih financirajo ZDA, lahko sodelovale države, ki so v Irak poslale svoje vojake. Bush je ob tem izrazil upanje, da bodo Rusija, Francija, Nemčija in druge države, ki so jih ZDA izključile s seznama držav, ki se lahko potegujejo za pridobitev podizvajalskih poslov v Iraku, Iraku odpisale dolgove.
Britanska vlada je sporočila, da ima Washington pravico omejiti pogodbe za obnovo Iraka na države, ki so sodelovale v koaliciji pod ameriškim vodstvom. ZDA same odločajo o tem, kako bodo porabile davkoplačevalski denar, je izjavil britanski zunanji minister Jack Straw.
Svetovna trgovinska organizacija (WTO) ameriškega seznama še ni želela komentirati. Strokovnjaki za mednarodno trgovinsko pravo menijo, da gre pri tem vprašanju za pravno praznino. Evropska komisija je sicer že napovedala, da bo preučila, če je ameriški ukrep v skladu z obveznostmi ZDA do WTO. Eno od osnovnih načel te organizacije je nediskriminacija.
Premišljen ukrep Busheve administracije?
Ameriška administracija je odločitev, da bodo pogodbe za obnovitvena dela v Iraku rezervirane za države, ki sodelujejo v koaliciji, sprejela soglasno, vendar pa je bil način in čas objave seznama, ki lahko dobijo izvajalske pogodbe, za Belo hišo in predsednika Busha hudo neroden. Po poročanju ameriških medijev so bili uradniki Bele hiše hudo jezni na Pentagon, čeprav takšni politiki načelno nihče ne nasprotuje.
Omejitve pa naj ne bi veljale za finančne prispevke preostalih držav, ampak le za denar iz ameriškega proračuna. Seznam naj ne bi bil zaprt, saj naj bi ga, kot napovedujejo v Pentagonu, v prihodnje širili.
Izključitev velikega števila držav iz obnovitvenih pogodb na tako nesramen način predstavlja po mnenju kritikov Busheve administracije nov dokaz, da ameriško zunanjo politiko namesto State Departmenta vodijo jastrebi obrambnega ministrstva, ki se požvižgajo na diplomacijo in dobre odnose z državami, ki si upajo dvomiti v pravilnost njihovih odločitev.
Bush po telefonu miril kolege iz Rusije, Nemčije in Francije
Bush je v sredo telefoniral svetovnim voditeljem, med drugim kolegom iz Rusije, Nemčije in Francije, ter jih prosil naj odpišejo stare iraške dolgove iz časa prejšnjega režima. To je storil le dan potem, ko jih je Pentagon izključil s seznama držav, ki bodo lahko sodelovale pri obnovi Iraka.
Časnik New York Times piše, da je bil Bush v sredo zelo nesrečen, ker se je moral po telefonu pogovarjati z jeznimi Vladimirjem Putinom, Jacquesom Chiracom in Gerhardom Schroederjem. Kot je povedal tiskovni predstavnik Bele hiše Allen Abney, je Bush pojasnjeval, da bodo o tej temi še razpravljali.
Odločitev Pentagona kritizirata Peking in Annan
Tudi Kitajska je zaskrbljena, ker ni bila uvrščena na seznam držav, ki lahko sodelujejo na natečajih za pridobitev izvajalskih pogodb pri obnovi Iraka, saj je, kot so pojasnili v Pekingu, "pri vprašanju Iraka sodelovala z mednarodno skupnostjo in nudila humanitarno pomoč".
Najnovejšo odločitev ZDA je kritiziral tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan. Po njegovih besedah je za stabilizacijo Iraka potreben mednarodni konsenz, saj si nihče ne želi kaotičnega Iraka, stabilnost Iraka pa je stvar vseh in ne le ZDA. Z Annanom se strinja tudi nemški kancler Gerhard Schroeder, ki poudarja, da mora biti dodelitev projektov v skladu z mednarodnim pravom.
Med najbolj jeznimi državami je bila Kanada, ki sedaj ne ve, ali se naj počuti kot država, ki ogroža ameriške varnostne interese. Namestnik premiera John Manley je dejal, da bo sedaj malce težko plačati še kaj več od 190 milijonov dolarjev, kolikor je Kanada že prispevala za obnovo Iraka.
Evropski tisk o odločitvi ZDA
Evropski časniki so ostro kritizirali ameriško direktivo. Španski El Mundo piše, da so ZDA pripravljene deliti iraški kolač le s svojimi prijatelji, italijanski Il Messaggero in avstrijski Der Standard ocenjujeta, da se Washington tako maščuje nasprotnicam vojne v Iraku, francoski Liberation piše, da je iraške pogodbe potrebno plačati z vojaki, britanski Financial Times pa poudarja, da najnovejša odločitev ZDA ni pravi način za pridobivanje pomoči pri obnovi Iraka.