Prepoved izdelave in nakupa, ki jo je leta 1994 sprejel predsednik Clinton, je veljala za 19 vrst polavtomatskega orožja, kot sta Kalašnikov in Uzi, v katerem je bilo v nabojniku več kot deset nabojev, ne pa tudi za orožje, ki je že bilo v obtoku. Določilo je predvidevalo, da se bo prepoved iztekla, če je ne bo kongres podaljšal. Kongres, v katerem imajo večino republikanci, pa tega ni storil. Skrajni rok za podaljšanje se je namreč iztekel v ponedeljek. Ameriški predsednik George Bush je sicer napovedal, da bo podpisal zakon, če ga bo kongres sprejel, vendar pa kongresa k temu ne bo 'silil'.
Zato je Kerry svojega protikandidata obtožil, da je interese orožarskega lobija postavil pred interese policije in družin žrtev strelnega orožja. Ker prepovedi kongres ni podaljšal, to pomeni, da bodo navadni državljani lahko jurišne puške imeli doma. Prepoved je predsednik Bill Clinton sprejel po vrsti strelnih napadov v ameriških šolah in restavracijah, odprava prepovedi pa je bila ena glavnih zahtev močnega, republikancem naklonjenega orožarskega lobija.
Vplivno Nacionalno puškarsko združenje (NRA), ki se bori za pravico do lastništva orožja namreč trdi, da se zaradi prepovedi ni zmanjšalo število nasilnih dejanj na ameriških ulicah. Kritiki orožja pa pravijo, da mora prepoved ostati v veljavi, zato da bi otežili nakup orožja, s katerim je moč izvesti zločine, kot je bil poboj na srednji šoli Columbine leta 1999 ali napadi ostrostrelcev na območju Washingtona pred dvema letoma.
Javnomenjske raziskave sicer kažejo, da večina Američanov podpira prepoved, več vodstvenih delavcev v ameriških policijah pa je izrazilo zaskrbljenost zaradi morebitne odprave prepovedi, prepovedi uporabe jurišnih pušk in problema ameriške zakonodaje, ki državljanom olajšuje dostop do orožja, pa je v filmu Bowling for Columbine obdelal tudi ameriški režiser Michael Moore.
Kerry: 'Teroristom bo lažje'
Demokratski predsedniški kandidat John Kerry je predsednika Busha obtožil, da je dal prednost 'močnim in dobro povezanim prijateljem' pred policisti in družinami, ki jim je obljubil, da jih bo branil. Dodal je, da bodo kriminalci sedaj lažje prišli do tovrstnega orožja. "Tako bodo morilci in teroristi po desetih letih v ameriških trgovinah z orožjem, ko bodo hoteli kupiti polavtomatsko puško AK-47 ali kakšno drugo jurišno puško, slišali le eno besedo: 'Seveda'," je dejal Kerry.
Predstavnik Bele hiše za stike z javnostjo Scott McClellan je Kerrjeve obtožbe zavrnil kot 'še en napačen napad', Nacionalno puškarsko združenje (NRA) pa je še pred tem Kerryja označilo za 'orožju najbolj nenaklonjenega predsedniškega kandidata v ameriški zgodovini'.