Ameriški predsednik George Bush je sporočil, da nekdanjemu šefu kabineta ameriškega podpredsednika Dicka Cheneyja, Lewisu Libbyju, ne bo treba za zapahe. Libby je bil obsojen na 30 mesecev zapora zaradi laganja pod prisego. Bush Libbyja, ki je oviral preiskavo izdaje identitete tajne agentke ameriške obveščevalne agencije CIA Valerie Plame, sicer ni pomilostil, ampak mu je odpravil zaporno kazen.
Busheva odločitev je neposredna posledica odločitve zveznega prizivnega sodišča v Washingtonu, ki je zavrnilo zahtevo Libbyjevih odvetnikov, da obsojenec ostane na prostosti, dokler ne bodo izčrpane vse pravne možnosti za pritožbe. Busheva poteza ni nobeno presenečenje, saj je bila pričakovana vse od marca letos, ko je bil Libby spoznan za krivega laganja in oviranja preiskave. Republikanski sodnik Reggie Walton mu je junija izrekel kazen 30 mesecev zapora, plačilo 250.000 ameriških dolarjev in dve leti pogojne kazni.
'Bush ne spoštuje pravne države'
Demokrati so se na Bushevo odločitev pričakovano odzvali kritično in menili, da predsednik ne spoštuje pravne države, čeprav ima sicer pravico, da kadar koli izreče pomilostitev ali zmanjša kazen. Republikanci, ki so bili več mesecev glasno kritični do pomilostitev nekdanjega demokratskega predsednika Billa Clintona, pa so njegovo odločitev pozdravili. Bush je bil sicer pod hudim pritiskom konservativnega tabora, naj Libbyja pomilosti. Doslej se je izogibal vmešavanju v upanju, da bo morda Libby ostal na prostosti do leta 2009, nato pa bi ga lahko pomilostil brez političnih posledic. To sicer lahko še vedno stori.
Bush se je prav zaradi politike odločil za polovičen ukrep in ne za polno pomilostitev. V izjavi je napisal, da spoštuje delo porote, tožilca Patricka Fitzgeralda in sodišča, vendar se mu zaporna kazen zdi prehuda. Libby bo sicer moral plačati 250.000 dolarjev kazni, kar ne bo težava, saj se je v njegov sklad za obrambo iz konservativnih krogov nateklo več milijonov dolarjev.
Demokrate, ki se jim Clintonovo laganje pod prisego ni zdelo dovolj za odstavitev, pa je odločitev razjezila. Vodja senatne večine Harry Reid je dejal, da je Busheva poteza sramotna. Predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi je izjavila, da Bush podpira kršenje zakona, predsedniški kandidat senator Barack Obama pa je, da ta odločitev utrjuje dediščino cinizma in delitev administracije, ki sebe in ideologijo vedno postavlja nad zakon.
Wilson: Pokvarjena administracija
Joseph Wilson, ki je po naročilu Cie neuspešno iskal dokaze za domnevno iraško kupovanje uranove rude v Nigru, je jezno dejal, da je Busheva administracija "pokvarjena od dna do vrha". Wilson je o svojem neuspehu obvestil nadrejene, Bush pa je kljub temu pred vojno leta 2003 obtožbo ponovil. Wilson se je nato poleti 2003, ko je bilo jasno, da Irak ni imel orožja za množično uničevanje, razpisal za New York Times, zatem pa naj bi se proti njemu začela gonja.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.