Ruski predsednik Vladimir Putin bo v Pjongjang, Peking in Washington poslal svojega odposlanca, ki bo pomagal pri reševanju severnokorejske krize. Kot je pojasnil ruski obrambni minister Sergej Ivanov, bo v Severno Korejo, na Kitajsko in v ZDA potoval namestnik zunanjega ministra Aleksander Losjukov, njegova misija pa bo del mednarodnih prizadevanj za diplomatsko rešitev spora. Obenem je izrazil zadovoljstvo nad "spodbudnimi izjavami zadnjih dni, ki pomenijo, da bi se lahko razmere vrnile na stanje, kot je bilo, preden je Severna Koreja odstopila od sporazuma o neširjenju jedrskega orožja".
Powell: ZDA želijo nov sporazum

Ameriški državni sekretar Colin Powell je medtem v pogovoru za Wall Street Journal menil, da je potreben "nov sporazum", s katerim bi bolje brzdali sposobnost Severne Koreje za izdelavo jedrskega orožja. Sporazum, ki ga je administracija Billa Clintona sklenila s Pjongjangom leta 1994, je "uspel spraviti pod nadzor proizvodnjo" Severne Koreje, vendar je "kapaciteta proizvodnje ostala nedotaknjena". "Zato menim, da je potreben nov sporazum, ne pa da se preprosto vrnemo v okvire obstoječega," je pojasnil Powell.
Powell je tudi povedal, da ZDA še niso sprejele odločitve o tem, ali bodo podprle obnovo izgradnje dveh lahkovodnih reaktorjev, katerih izgradnjo predvideva sporazum iz leta 1994. Glede severnokorejske zahteve o sklenitvi sporazuma o nenapadanju pa je Powell menil, da je Washington pripravljen preučiti želje Pjongjanga, vendar pa mora Severna Koreja najprej opustiti svoj jedrski program.
Severna Koreja je leta 1994 pristala v opustitev jedrskega programa v zameno za nafto in hrano ter pomoč pri izgradnji dveh lahkovodnih jedrskih reaktorjev, v katerih bi mnogo težje prišli do materiala za jedrsko bombo. Oktobra lani je Severna Koreja priznala, da je nadaljevala tajni jedrski program, decembra pa izgnala inšpektorje Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) in napovedala, da bo zaradi pomanjkanja električne energije zagnala reaktor v Yongbyonu, kjer lahko izdelujejo material za jedrske bombe. Severna Koreja je poleg tega 10. januarja sporočila svoj takojšnji odstop od sporazuma o neširjenju jedrskega orožja in prekinitev sodelovanja z IAEA.
Delegacija Avstralije prispela v Pjongjang

Iz Pekinga je danes v Pjongjang odpotovala avstralska delegacija, ki želi Severno Korejo prepričati, naj se odpove svojim jedrskim prizadevanjem. Gre za prvo zahodno delegacijo, ki jo bo sprejela severnokorejska stran po izbruhu krize pred tremi meseci. V državi bo ostala štiri dni, pogovori pa bodo tekli na ravni pomočnikov ministrov. Avstralski diplomati upajo, da bodo predali pismo avstralskega zunanjega ministra Alexandra Downerja severnokorejskemu kolegu Paek Nam-sunu, v katerem prvi od Pjongjanga zahteva, naj si z diplomatskimi sredstvi prizadeva za omilitev napetosti. Avstralsko delegacijo, ki je predtem imela pogovore na kitajskem zunanjem ministrstvu, vodi vodja oddelka za severno Azijo na zunanjem ministrstvu Murray McLean.
Iz Kitajske pa je v Severno Korejo odpotoval tudi odposlanec generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana, Maurice Strong, da bi preprečil humanitarno krizo, ki grozi državi zaradi podhranjenosti.
Ameriški odposlanec za diplomatsko rešitev

Posebni ameriški odposlanec James Kelly drugi dan obiska v Seulu z južnokorejskimi predstavniki nadaljuje pogovore o severnokorejski krizi. Na programu ima srečanja s predstavniki vladajoče stranke in opozicije, sestal pa se bo tudi s svetovalci predsednika Kim Dae-Junga. V ponedeljek se je že sešel z novoizvoljenim predsednikom Roh Moo-Hyunom.
Kelly je prvi dan obiska v Seulu napovedal, da bi ZDA lahko pomagale Severni Koreji pri premoščanju težav z energijo, za pogoj pa je postavil rešitev vprašanja o severnokorejskem jedrskem programu. Kelly je še dejal, da želi Washington sporna vprašanja s Pjongjangom rešiti z dialogom.