Tujina

Bush priznal odvisnost

Washington, 01. 02. 2006 07.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ameriški predsednik je priznal, da so ZDA odvisne od nafte, ki prihaja iz nevarnih delov sveta.

Bush je zagotavljal, da imajo Američani radi svobodo in se bodo borili za njeno ohranitev, pri čemer ne bo predaje. Pozive za umik iz Iraka je zavrnil in dejal, da umik ne prinaša miru in da kritike preteklih odločitev še ne pomenijo modrosti.
Bush je zagotavljal, da imajo Američani radi svobodo in se bodo borili za njeno ohranitev, pri čemer ne bo predaje. Pozive za umik iz Iraka je zavrnil in dejal, da umik ne prinaša miru in da kritike preteklih odločitev še ne pomenijo modrosti. FOTO: Reuters
Ko je Bush govoril o Iraku, je bil v dvorani mir, saj je kongresna policija že prej iz nje odstranila mirovno aktivistko Cindy Sheehan in jo aretirala zaradi prepovedanega demonstriranja. Mati v Iraku padlega vojaka, ki je Bushu lani zagrenila počitnice s protestom pred njegovim rančem v Teksasu, je imela namreč oblečeno majico s protivojnim napisom in je ni pokrila, ko so ji to zaukazali. Sheehanova je sedela na galeriji, za kar ji je vstopnico priskrbela demokratska kongresnica Lynn Woolsey iz Kalifornije.

Ameriški predsednik George Bush je v svojem govoru o položaju v državi zagotavljal, da morajo ZDA ohraniti vodilno vlogo v svetu, ki bo brez tega bolj nevaren, večkrat pa se je izrekel proti osami. Najbolj presenetljiva je bilo njegovo priznanje, da so ZDA odvisne od tuje nafte, sicer pa je Bush vztrajal na začrtani poti doma in po svetu in je zavrnil vse kritike.

Bush je zagotavljal, da imajo Američani radi svobodo in se bodo borili za njeno ohranitev, pri čemer ne bo predaje. Glede Iraka je ponovno zatrdil, da tam zmagujejo vsak dan, kar je izzvalo navdušen aplavz republikanskega dela občinstva v kongresni palači pred obema domovoma kongresa, demokrati pa so nemo sedeli naprej.

Tako, kot so premagali "imperij zla" (Sovjetsko zvezo), tako bodo še naprej vodili ofenzivo v Afganistanu in Iraku, je zatrdil ameriški predsednik in dodal, da so ZDA odločene, da po vsem svetu odpravijo tiranijo, ker je od tega odvisna prihodnost Amerike. Glede Iraka je ponovno zatrdil, da tam zmagujejo vsak dan.

Bush je opisal demokratični napredek na Bližnjem vzhodu, kot na primer volitve v Egiptu in na Palestinskih ozemljih, pri čemer je zmagovalno gibanje Hamas pozval naj prizna Izrael, se odreče terorizmu, razoroži in dela za mir. Nekaj besed je namenil tudi Iranu in dejal, da svet ne sme dovoliti, da režim sestavljen iz elite klerikov pride do jedrskega orožja. Irancem pa je sporočil, da jih ZDA spoštujejo in komaj čakajo trenutek, ko bodo spet zavezniki z demokratičnim Iranom.

Bush: ZDA so odvisne od tuje nafte

Številni Američani so med govorom Busha o položaju v državi večkrat nazdravili, vendar ne svojemu voditelju, temveč so igrali priljubljeno pivsko igro. Igra je namenjena vsem, ki se jim zdi politika preveč suhoparna zadeva, od udeležencev pa zahteva, da ob določeni Bushevi besedi ali frazi med njegovim nagovorom v kongresu spijejo požirek ali kozarec pijače.

Med domačimi temami je največ presenečenja izzvala njegova izjava o ameriški odvisnosti od tuje nafte, ki bi po mnenju analitikov ameriških televizij bolj sodila v besedilo demokrata, kot pa politika, ki je s pomočjo nafte prišel na ameriški vrh. Bush je pozval k razvoju nekaterih novih tehnologij, s čimer naj bi zmanjšali to odvisnost od uvoza nafte iz nevarnih delov sveta. Kljub temu, da je zatrdil, da ameriškemu gospodarstvu ni para na vsem svetu, pa je pozval k vzpodbujanju matematičnega in znanstvenega izobraževanja mladih Američanov, ker se lahko prednost hitro zapravi.

Kongres je opozoril, da ni upošteval njegovega predloga o reformi pokojninskega sistema, kar je na demokratski strani povzročilo val navdušenega ploskanja in navijanja, s katerim so Busha opozarjali na zakonodajni poraz. To je bil edini trenutek, ko so ploskali le demokrati, republikanci pa sedeli na rokah.

Govor je bil na trenutke tudi komičen. Bush je dejal, da bosta letos 60 let stara dva človeka, ki ju ima njegov oče najraje. To sta on in nekdanji predsednik Bill Clinton. Senatorka Hillary Clinton je pri teh besedah ostala precej resna.
Govor je bil na trenutke tudi komičen. Bush je dejal, da bosta letos 60 let stara dva človeka, ki ju ima njegov oče najraje. To sta on in nekdanji predsednik Bill Clinton. Senatorka Hillary Clinton je pri teh besedah ostala precej resna. FOTO: Reuters
Amerika je odvisna od nafte, ki se pogosto uvaža iz nestabilnih delov sveta. George Bush

Povsem drugače je bilo, ko je Bush pozval k neskončnem podaljšanju davčnih olajšav, za katere demokrati pravijo, da koristijo le bogatim. V govoru je poudaril tudi potrebo po zavarovanju meja in imigracijskih reformah, politike iz občinstva je poučil, da ne smejo kršiti pravil etičnega obnašanja, na le malo navdušenja pa je naletelo njegovo naštevanje ukrepov administracije po orkanu Katrina, ki je lani avgusta razdejal obalo Mehiškega zaliva.

Kako iz luknje?

Evropski časniki so enotni, da je govor Busha o položaju v državi predstavljal priložnost za vzpon predsednika iz luknje, ki si jo je skopal. Kot je zapisal belgijski La Libre Belgique ima Bush za sabo uničujoče leto. Britanski The Guardian dodaja, da ima predsednik največ težav pri pojasnjevanju postranske škode, ki jo povzročajo njegovi ukrepi. Po navedbah italijanske La Repubblica pa je njegovo priznanje, da so ZDA odvisne od tuje nafte, znak za prelomnico.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij