Palestinskega voditelja Jaserja Arafata je razburila odločitev ameriškega predsednika Georgea Busha, ki je podprl načrt izraelskega premiera Ariela Šarona. Slednji namreč pripravlja enostranski umik Izraela iz Gaze, kljub temu pa naj bi velik del Zahodnega brega ostal pod pristojnostjo Izraela. Arafat je ob tem opozoril, da je mir na Bližnjem vzhodu mogoče doseči le s popolnim umikom izraelskih sil z Zahodnega brega in končanjem izraelske okupacije.
Arafat je med drugim pozval tudi k ustanovitvi neodvisne palestinske države, ki bi za prestolnico imela Jeruzalem. Poudaril je, da se palestinski begunci ne bodo odrekli pravici do vrnitve v svoje nekdanje domove v sedanjem Izraelu.
Palestinci za mednarodno kampanjo
Palestinsko vodstvo se je odločilo sprožiti mednarodno kampanjo proti ameriški podpori načrtu izraelskega premiera Šarona. Palestinski pogajalec Sajeb Erekat je pred kriznim sestankom v Ramali napovedal, da bodo poslali tudi posebno pismo članicam t. i. bližnjevzhodne četverice in drugim državam. Po besedah palestinskega premiera Ahmeda Kureja ni mogoče sprejeti enostranskega dejanja od nikogar na svetu.
Palestinski zunanji minister Nabil Šat pa je medtem v Sofiji Evropsko unijo, Rusijo in ZN, ki z ZDA sodelujejo v t. i. bližnjevzhodni četverici, pozval, naj od Washingtona zahtevajo umik podpore Šaronovem načrtu. Po Šatovih besedah ameriška podpora Šaronovem načrtu ne bi imela pozitivnega učinka.
Bushevi podpori Šaronovega načrta nasprotuje tudi francoski predsednik Jaques Chirac, ki je poudaril, da Francija zavrača enostranske odločitve o spremembah mej na nemirnem Bližnjem vzhodu. Podporo izraelskemu načrtu pa je ostro obsodila tudi Arabska lige.