Vrhunsko srečanje Apeca se je začelo sredi najstrožjih varnostnih ukrepov. Že v petek je na deset tisoče na ulicah Santiaga protestiralo proti kapitalizmu, Bushu, iraški vojni in Apecu. Tudi začetek foruma, na katerem naj bi govorili o ustanovitvi prostotrgovinskega območja Azije in Pacifika in severnokorejskem jedrskem programu ter o nekaterih drugih kriznih območjih, v soboto, so zaznamovali protesti nasprotnikov globalizacije in ameriške politike.
Protestniki so vztrajno ponavljali: ne Apecu, ne Bushu, ne kapitalizmu. Policija, ki je proti protestnikom uporabila vodne topove in solzilec, je priprla najmanj 189 oseb.
Bush in Putin o centralizaciji
Ameriški predsednik George Bush je v soboto ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu izrazil zaskrbljenost zaradi "prevelike centralizacije moči" Kremlja, je dejal neimenovani ameriški predstavnik, ki je sodeloval na pogovorih predsednikov, ki sta se sestala ob robu vrha predsednikov držav in vlad Foruma za azijsko-pacifiško gospodarsko sodelovanje - APEC v Čilu. V svojem odgovoru je Putin dejal, da "je poskušal razviti demokratičen način vladanja, ki bi bil v skladu z rusko zgodovino in edinstvenimi problemi, s katerimi se Rusija sooča kot večetnična družba, ki živi na velikem območju."
Bush je med pogovorom večkrat izrazil "svojo zaskrbljenost v zvezi s preveliko centralizacijo moči in zaprosil Putina, da mu pojasni, kaj se dogaja in zakaj so bili v Rusiji sprejeti takšni ukrepi." "Mislim, da smo ustvarili temelje za nove pogovore o tej temi. Pogovori o naravi problemov, s katerimi se mora soočiti ruska država, so bili odkriti in odprti," je dodal. Putin je pogosto tarča kritik mednarodnih organizacij za varstvo človekovih pravic zaradi centralizacije moči, medtem ko si je Washington zaradi podpore Moskve Washingtonu v boju proti terorizmu zatiskal oči tako pred centralizacijo moči okrog Putina kot tudi pred krvavo vojno, ki jo Putin vodi v Čečeniji.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je na novinarski konferenci v čilski prestolnici sicer zanikal navedbe, da bi ameriška stran na srečanju med Bushem in Putinom izrazila zaskrbljenost nad stanjem demokracije v Rusiji. Kot je pojasnil Lavrov, sta se Bush in Putin pogovarjala o "Iraku, iranskem jedrskem programu, bližnjevzhodnem problemu in razmerah v Afganistanu ter izmenjala mnenje o političnih razmerah v ZDA po predsedniških volitvah in v Rusiji". Lavrov je še sporočil, da se bosta Putin in Bush "srečala na vrhu v prvih mesecih prihodnjega leta". O kraju vrha se bosta strani še dogovorili. Kot je poudaril Lavrov, se Moskva in Washington "nikoli nista odrekla običaju letnih srečanj".
Bush pritisnil na Severno Korejo
Bush je dejal, da druge države odločno nasprotujejo severnokorejskim jedrskim ambicijam. Ameriška delegacija pa je poudarila, da bo Bush izkoristil vrh Apeca za oblikovanje strategije za obnovitev pogajanj s Severno Korejo, da bi jo prepričali v opustitev programov jedrskega orožja. Severna Koreja se ni udeležila najnovejšega, že septembrskega kroga šeststranskih pogovorov o njenih jedrskih programih.
Že pred začetkom vrhunskega srečanja APEC pa se je Bush o tem ločeno pogovarjal z voditelji Kitajske, Japonske, Rusije in Južne Koreje. Po teh srečanjih je na vrhunskem srečanju dejal, da "vsa peterica" sodeluje v prepričevanju Severne Koreje, pa tudi, da je njihovo sporočilo Pjongjangu odločno, enotno in jasno.
Liberalizacija trgovine in boj proti terorizmu sta visoko na dnevnem redu vrhunskega srečanja voditeljev vseh 21 članic Apeca, med katerimi so, poleg ZDA, tudi Kanada, Kitajska, Japonska, Rusija, Avstralija in druge države.
Opozorili tudi Iran
Pred govorom pa je predsednik Bush opozoril tudi Iran, zaradi pospešitve proizvodnje urana. "Za Iran je zelo pomembno, da sliši, da smo zaskrbljeni zaradi novice, da pospešuje proizvodnjo snovi za jedrsko orožje," je dejal Bush.
Varnost in trgovina
Na tem vrhu, ki se ga udeležujejo tudi drugi azijsko-pacifiški voditelji, med njimi ruski predsednik Vladimir Putin, kitajski predsednik Hu Jintao in japonski premier Džuničiro Koizumi, so potekali predvsem pogovori o varnosti in trgovini. Apec je nastal, da bi spodbudil trgovino med članicami tega združenja, ki pokrivajo več kot pol gospodarske dejavnosti sveta in blizu polovico, 47 odstotkov, svetovne trgovine. Apec so ustanovili leta 1989, predvsem z namenom, da se spodbudi trgovina med pacifiškimi državami. Glavna razprava je sicer premagovanje terorizma, vendar pričakujejo tudi konkretne korake proti ustanovitvi "območja za svobodno trgovino".
Japonsko-kitajski vrh
Med vrhom pa poteka tudi vrsta dvostranskih in bilateralnih srečanj. Srečala se bosta ruski in kitajski predsednik Putin in Jintao, kitajski voditelj pa se bo prvič po več kot letu dni, pogovoril tudi z japonskim premierjem Koizumijem. Japonsko-kitajski vrh bo potekal danes popoldan, voditelja pa naj bi poskusila izboljšati ohlajene odnose. Koizumi je napovedal, da bo sprožil vprašanja, kaj je prejšnji teden "počela kitajska podmornica v japonskih vodah".
Varnostni zaplet pred večerjo
Bush je imel sicer po poročanju tujih agencij v soboto precej zanimiv uvod v svečano večerjo 21 voditeljev držav APEC v čilski prestolnici. Potem ko je vstopil v dvorano in se fotografiral z gostiteljem vrha, čilskim predsednikom Ricardom Lagosom, so čilski varnostniki skušali preprečiti vstop pripadnikom ameriške tajne službe in vnel se je prepir s kričanjem in prerivanjem. Bush je zaplet opazil in pohitel do vrat, potegnil enega od ameriških varnostnikov iz gneče in prepričal čilske varnostnike, da so Američane spustili naprej. Bush je na televizijskih posnetkih deloval precej razburjeno, vendar se je kasneje pomiril.