Tujina

Bush utemeljuje ameriško ukrepanje

New York, 23. 09. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je v otvoritvenem govoru ob 58. zasedanju generalne skupščine posvaril pred posledicami doktrine preventivnih napadov. Za njim je ameriški predsednik zagovarjal napad na Irak in pozval k mednarodni udeležbi pri obnovi te države. Francoski predsednik Chirac pa je bil kritičen do enostranskega ravnanja do Iraka.

Zasedanje Generalne skupščine Združenih narodov bo trajalo do 3. oktobra in se ga udeležuje 57 predsednikov držav, 27 premierov in več kot sto zunanjih ministrov. Slovenijo zastopata predsednik Janez Drnovšek in zunanji minister Dimitrij Rupel.

Ameriški predsednik George Bush je ponovno zagovarjal ameriško-britansko vojaško operacijo v Iraku, saj naj bi nekdanji iraški predsednik Sadam Husein imel povezave s teroristi in razvijal orožje za množično uničevanje. Hkrati je OZN pozval, naj podprejo njegov načrt za preudarno tranzicijo k demokratični oblasti v Iraku in razširijo svojo vlogo pri povojni obnovi Iraka.

Ameriški predsednik je ob tej priložnosti pozval k vsesplošnim prizadevanjem za zaustavitev širjenja orožja za množično uničevanje. Pozval je k sprejetju resolucije, ki bi "kriminalizirala" širitev orožij za množično uničevanje. "Smrtonosna kombinacija razbojniških režimov, terorističnih mrež in orožja za množično uničevanje je nevarnost, ki je ne gre ignorirati," je še dejal Bush.

Dotaknil se je tudi izraelsko-palestinskega konflikta, pri čemer je pozval Izrael k vzpostavitvi pogojev za oblikovanje palestinske države, "ki bo živela v miru". Ob tem je pozval Palestince, naj sledijo razvoju dogodkov v Iraku. Kot je dejal, Palestince "varajo voditelji, ki se oklepajo moči in netijo stara sovraštva".

Kot je še dejal Bush, arabske države ne bi smele podpirati in financirati terorističnih organizacij, saj nobena vlada ne bi smela ignorirati grožnje terorizma.

Po mnenju komentatorjev ameriški predsednik ni pokazal odstopanj od dosedanje usmeritve
Po mnenju komentatorjev ameriški predsednik ni pokazal odstopanj od dosedanje usmeritve FOTO: Reuters

Utemeljitev iraške kampanje in vizija ameriškega predsednika

"Varnostni svet OZN je imel prav, ko je od Iraka zahteval uničenje svojega nezakonitega orožja in ga pozval, naj tudi dokaže, da je izpolnil njegovo zahtevo. VS ZN je imel prav, ko je zagrozil z resnimi posledicami v primeru, če Irak ne bo želel sodelovati. In ker so bile posledice in ker je koalicija držav delovala v obrambo miru in kredibilnosti OZN, je Irak zdaj svoboden," je dejal. Pojasnil je, da bi demokracija v Iraku lahko bila navdih za ostale države na Bližnjem vzhodu.

"Vsaka mlada demokracija potrebuje pomoč prijateljev," pravi ameriški predsednik.

Med govorom pred generalno skupščino je ameriški predsednik glede tranzicije k demokratični oblasti v Iraku povedal, da "bi se ta proces moral odvijati v skladu s potrebami Iračanov, torej ne prehitro in ne prepočasi". Pojasnil je, da bi OZN lahko pomagala pri pripravi nove ustave, pri urjenju javnih uslužbencev in izvedbi svobodnih in poštenih volitev v Iraku.

Meni tudi, da bi OZN morali pozabiti na razhajanja glede vprašanja Iraka, in pozval svetovne voditelje, naj stojijo ob strani ljudem v Iraku in v Afganistanu, medtem ko ti gradijo svobodno in stabilno državo.

Kot je še dejal Bush, so teroristi začeli vojno z OZN, ko so napadli sedež organizacije v iraški prestolnici. "Tisti, ki ciljajo na humanitarne uslužbence, se postavljajo proti humanosti. Tisti, ki pobijajo in slavijo samomor, prezirajo življenje. Takšni nimajo mesta v nobeni veroizpovedi, nimajo pravice, da bi svet čustvoval z njimi, in ne bi smeli imeti prijateljev v tej sobani," je dejal in obenem izrazil sožalje vsem svojcem in prijateljem uradnikov OZN, ki so bili letos ubiti v Iraku.

V znak pomiritve se je Bush sešel s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom, jutri bo sprejel nemškega kanclerja Gerharda Schröderja, konec tedna pa bo v Camp Davidu gostil ruskega predsednika Vladimirja Putina. Ob robu zasedanja pa se bodo na pobudo Nemčije na tristranskem srečanju v sredo sestali tudi Chirac, Schröder in ruski predsednik.

Chirac obsodil enostransko delovanje ZDA

Po govoru ameriškega predsednika sta nastopila še brazilski predsednik Lula in francoski predsednik Chirac. Francoski predsednik Chirac je opozoril, da je OZN zaradi unilateralizma ZDA v zadnjem letu zapadla v eno večjih kriz v svoji zgodovini. "Brez potrditve varnostnega sveta začeta vojna je zatresla multilateralni svet," je dejal. Obenem je pozval proti takšni politiki: "Nihče ne more delovati sam v imenu vseh in nihče ne more sprejeti anarhičnosti družbe brez pravil." Chirac je ob tem ponovno pozval k prenosu suverenosti na Iračane, to pa bi se moralo po njegovih besedah zgoditi v "realističnemu času" in pod okriljem OZN. Chirac se je zavzel tudi za temeljito reformo OZN, da bi svetovna organizacija postala učinkovitejša in bolj zakonita.

Annan kritičen do ZDA

Kofi Annan upa, da bo tokratno zasedanje prelomno za prihodnost OZN, saj naj bi zapleti okrog Iraka dokazali, da je skrajni čas, da se uresničijo v zadnjem desetletju večkrat izrečene napovedi o reformi OZN.

Ne da bi dobesedno omenil ZDA, je generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan na zasedanju skupščine v svojem govoru posvaril, da bi lahko praksa "nekaterih držav", da sebi pripisujejo pravico do preventivne vojne, privedla do širjenja enostranske in brezpravne uporabe nasilja, ne glede na to, ali obstaja zadovoljivo opravičilo ali ne.

Annan je tudi pozval svetovne voditelje, naj zakopljejo bojno sekiro glede zasedbe Iraka pod vodstvom ZDA in se združijo, da bi zagotovili ustanovitev demokratične države, ki bi živela v miru s svojimi sosedami. Kot je poudaril, je uspeh v Iraku trenutno prednostna naloga in če mednarodna skupnost potrebuje več časa za dogovor o politiki v Iraku, ki bi bila učinkovita, bi bil to, po mnenju Annana, dobro porabljen čas.

Zavzel se je za kolektivno delovanje ne le v boju proti "hudim grožnjam" miru in varnosti, temveč tudi proti "mehkim grožnjam" kot so revščina, širjenje nalezljivih bolezni in okoljski problemi.

OZN so, ob ustreznih varnostnih pogojih, pripravljeni igrati vlogo pri prizadevanjih mednarodne skupnosti za zadovoljiv uspeh v Iraku, je še dejal Annan.

Annan je omenil tudi terorizem in opozoril, da so nove oblike terorizma ter širjenje orožja za množično uničevanje realne grožnje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10