
Administracija ameriškega predsednika Georgea Busha je pred lanskimi predsedniškimi volitvami skrivala najbolj neprijetne dele poročila preiskovalne komisije o okoliščinah terorističnih napadov v ZDA 11. septembra 2001, je odkril časnik New York Times.
Porazdelili so krivdo
Časopis se je prek nacionalnih arhivov dokopal do skritih delov poročila in odkril, da so predstavniki administracije dobili veliko jasnih opozoril pred napadi. Zvezna uprava za zračni promet (FAA) je namreč dobila najmanj 52 poročil o grožnjah mednarodne teroristične mreže Al Kaida in njenega voditelja Osame bin Ladna, vendar pa niso poostrili varnostnih ukrepov na domačih letališčih, ker so menili, da bo do napadov prišlo v tujini. Predstavnica FAA Laura Brown pravi, da informacij o grožnjah niso bile dovolj natančne in zato niso ukrepali. "Nismo prejeli specifičnih informacij o načinu in sredstvih teroristov, zato nismo mogli oblikovati varnostnih ukrepov," je razložila. Poročilo res ni razkrilo datuma napadov, pokazalo pa je na naraščajočo nevarnost, saj so navedli primere, ko so člani Al Kaide vadili ugrabitev letal.
Preiskovalna komisija o okoliščinah 11. septembra, v kateri so bili republikanci in demokrati, je bila lani pred volitvami večkrat javno "preventivno" opozorjena s strani republikanskih aktivistov in politikov, da bo v javnosti prikazana kot pristranska proti Bushu, če bodo njene ugotovitve obremenjujoče za predsednika. Komisija se je na koncu izredno potrudila, da je "krivdo" za napade enakomerno porazdelila tako na Bushevo administracijo, kot tudi prejšnje administracije od Ronalda Reagana do Billa Clintona. Tega dodatnega in doslej skritega dela poročila doslej nihče od članov komisije 11. septembra ni omenjal v javnosti.
Bush si je zatiskal oči

Bush in njegovi ožji sodelavci so vedno trdili, da niso vedeli, da Osama bin Laden pripravlja napad na ZDA, čeprav je Bush osebno dobil na mizo dokument, v katerem je pisalo, da je "Osama bin Laden odločen napasti v ZDA". Odnos vrha Busheve administracije do mednarodnega terorizma je v svoji knjigi "Proti vsem sovražnikom" podrobno opisal nekdanji protiteroristični koordinator Bele hiše Dick Clarke, ki trdi, da ni bilo kakšnega posebej resnega zanimanja za to nevarnost. Clarke je posebej ostro napadel tedanjo svetovalko za nacionalno varnost in sedanjo državno sekretarko Condoleezzo Rice, ki je kasneje med zaslišanji pred komisijo 11. septembra zatrjevala, da so bile vse informacije, ki so jih dobivali "zgodovinskega značaja", torej zastarele in splošne.

Dokumenti, ki jih je objavil New York Times in ki niso smeli biti objavljeni skupaj s celotnim poročilom komisije, pa kažejo, da so bila opozorila še kar sveža. Tudi ti dokumenti sicer niso povsem odkriti, saj so jih nacionalno-varnostni cenzorji dodobra počrnili.
Kljub temu pa dokazujejo, da so bila opozorila pred napadi s strani Al Kaide pogosta, FAA pa se je prepričala, da bo do napadov prišlo zunaj ZDA, ker ni bilo prave volje za poostritev varnostnih ukrepov, ki bi povečali prometno zmedo in stroške letalskih družb. In to kljub dejstvu, da je FAA spomladi leta 2001 prejela obveščevalno opozorilo, da bodo teroristi najverjetneje udarili v ZDA in da njihov namen najverjetneje ne bo zamenjava talcev za zapornike, ampak odmeven samomorilski napad. Letalsko zvezo pa so bolj kot teroristični napadi skrbele zamude in finančni problemi te industrije.