"Zavezništvo med Evropo in Severno Ameriko je glavni steber naše varnosti v novem stoletju, naše trgovinsko sodelovanje je eden od motorjev svetovnega gospodarstva. Naša gospodarska in politična svoboda dajeta upanje milijonom po svetu, ki žive v revščini in zatiranju. Naše močno prijateljstvo je zato ključno za mir in blagostanje," je v Bruslju, prvi postaji svoje štiridnevne turneje po Evropi, poudaril ameriški predsednik George Bush, ki je tudi zagotovil, da ZDA podpirajo enotno razširjeno Evropo, saj želijo "močnega partnerja pri širjenju svobode in miru po svetu".
Bush največ pozornosti posvetil Iraku in Bližnjemu vzhodu
Kot najbolj neposredni skupni cilj Evrope in ZDA je Bush v govoru izpostavil mir na Bližnjem vzhodu. "Imamo veliko priložnost," je poudaril Bush, a menil, da se morata za mir odločiti predvsem izraelska in palestinska stran. "Svobodna in mirna Palestina lahko prispeva k zagonu sprememb v širši bližnjevzhodni regiji," je bil prepričan Bush.
Nadalje je ameriški predsednik pozval Evropo "k stvarni politični, gospodarski in varnostni pomoči najmlajši demokraciji na svetu, Iraku", prepričan, da državi vsi želijo uspeh. "Svoboden in demokratičen Irak, ki se bo boril proti terorizmu, bo žarek svobode in vir resnične stabilnosti v regiji," verjame Bush. "Skupaj moramo iraškemu ljudstvu pokazati, da je svet z njimi. Sami so svoj značaj jasno pokazali svetu," je dodal.
Med temami tudi iransko jedrsko orožje
Predsednik Bush se je v govoru dotaknil tudi drugih aktualnih vprašanj, s katerimi se sooča mednarodna skupnost. Iran ne sme razvijati jedrskega orožja, prav tako mora zaustaviti svojo podporo terorizmu, je dejal. Povedal je tudi, da "tesno sodeluje"z Veliko Britanijo, Francijo in Nemčijo, ki vodijo diplomatska prizadevanja z Iranom, a aktivnejše podpore v tej smeri, ki bi jo Evropa sicer močno želela, ni napovedal. "Izid pogovorov je odvisen od Irana," je dodal.
V govoru je Bush nadalje pozval Sirijo, naj konča z okupacijo Libanona ter umakne svoje sile iz države. "Sirija mora končati okupacijo Libanona," je bil jasen. Sirija ima v Libanonu kakih 14 tisoč vojakov, po nedavnem atentatu na nekdanjega libanonskega premiera Rafika Haririja pa v Washingtonu verjamejo, da država podpira terorizem v regiji.
"Ukrajina mora biti dobrodošla v evroatlantski družini," je tudi poudaril Bush, medtem ko je njeno še večjo sosedo Rusijo pozval, naj "znova potrdi svojo zavezanost demokraciji" in poudaril, da bodo reforme v osrčju ameriških odnosov z Moskvo. Bush se bo v okviru svoje turneje sestal z voditeljema obeh držav - z ukrajinskim predsednikom Viktorjem Juščenkom ob robu vrha Nato, z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom pa v Bratislavi v četrtek.
Na kratko se je Bush v svojem govoru dotaknil tudi boja proti klimatskim spremembam in se zavzel za skupno ukrepanje. To naj bi se zgodilo z razvojem novih tehnologij, kot je npr. avtomobil na vodikov pogon, je menil predsednik. Čeprav EU osrednji mehanizem za ta boj vidi v Kjotskem protokolu, pa slednjega Busheva administracija ne zagovarja in je od njega že leta 2001 tudi formalno odstopila.