Tujina

Bush začel kampanjo

New Jersey, 17. 06. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ameriški predsednik George Bush je v ponedeljek obiskal zvezno državo New Jersey in s tem začel mesec dni kampanje po ZDA, med katero bo nabiral denar za svojo ponovno izvolitev leta 2004. Med svojim govorom je ostro napadel dvomljivce in nasprotnike vojne v Iraku.

Bela hiša je sicer skušala Bushev obisk New Jerseyja prikazati izključno kot odraz predsednikove skrbi za ameriško gospodarstvo, vendar je bil Bushev govor direktorjem v mestu Elizabeth prežet s političnimi temami. Med svojim govorom je ostro napadel vse tiste, ki si upajo dvomiti v upravičenost hitenja v vojno proti Iraku, čeprav doslej niso uspeli odkriti niti sledi kemičnega, biološkega in jedrskega orožja, ki naj bi v začetku leta tako zelo ogrožalo ZDA.

Bush je večkrat ponovil svoje znane populistične fraze, ki so se Američanom po 11. septembru tako prikupile, da so mu pripravljeni spregledati tudi napihovanje razlogov za nujnost vojne proti Iraku. Zatrdil je, da Amerike ne bo nihče zastraševal ali izsiljeval. Morilce, s čimer je najbrž mislil na pripadnike teroristične organizacije Al Kaida, bo neumorno lovil po vsem svetu, prav tako pa bo neusmiljen tudi s tistimi, ki morilce "hranijo, napajajo in skrivajo". Izpolnjevanje svoje obljube je utemeljil z zmago v Afganistanu, kjer ljudi ne tlači več barbarski režim talibanov, ter z zmago v Iraku. Čeprav zdaj vse bolj kaže, da Irak ni nikoli ogrožal ZDA, pa je Bush vseeno zatrdil, da je zdaj jasno, da nekdanji iraški predsednik Sadam Husein ne bo mogel ogrožati ne ZDA in ne njenih zaveznikov.

Bush okrcal dvomljivce in kritike

Čeprav ne kaže, da bi imel Bush kaj težav zaradi dvomov v upravičenost hitenja v vojno z Irakom na podlagi neresničnih podatkov o orožju za množično uničevanje, saj večina Američanov meni, da to ni pomembno, pa Busheva kritika svojih kritikov vseeno kaže znake vsaj delne zaskrbljenosti. Dvomljivce je označil za revizioniste in dejal, da je Sadam Husein ogrožal Ameriko in ves svobodni svet v letih 1991, 1998 in 2003. Leto 1998 je dodal z namenom porazdelitve odgovornosti s prejšnjo administracijo Billa Clintona, ki je skupaj z Veliko Britanijo izvedla obsežno operacijo bombardiranja imenovano Puščavska lisica. Tisti republikanci, ki so bili pred vojno najbolj glasni glede iraške grožnje, zdaj po Washingtonu namigujejo, da so tudi člani Clintonove administracije opozarjali na nevarnost iraškega orožja in zagovarjali obračun s Sadamom Huseinom, podobno kot Bela hiša rada poudarja, da se je sedanja recesija začela že v Clintonovem mandatu.

George Bush
George Bush FOTO: Reuters

Bush se zaveda, da ob pomanjkanju gospodarske rasti in zaposlovanja tudi fraze o lovu za morilci verjetno ne bodo dovolj, zato bo junijsko nabiranje denarja za kampanjo posvečeno prikazovanju skrbi za brezposelne Američane in gospodarsko rast. Pred nastopom pred direktorji je Bush obiskal majhno podjetje za pakiranje zmrznjene hrane Andrea Foods in poudaril, da bodo njegove davčne olajšave takšnim podjetjem dovolile odpis do 100.000 dolarjev davkov za investiranje v poslovno opremo. Bush je dejal, da je najboljša rešitev v časih, ko gospodarstvu ne gre najbolje, ljudem vrniti njihov denar, ker se s tem poveča povpraševanje.

Zatrdil je, da je prav njegov zakon o davčnih olajšavah zaslužen za to, da je sedanja recesija v ZDA ena najmilejših v ameriški zgodovini ter opisal, kaj vse bodo nove davčne olajšave prinesle ameriškim družinam z otroki. Pri tem ni omenjal dejstva, da bodo denar dobili nazaj vsi razen najrevnejših, ki so se nekako izmuznili kongresnim pogajalcem ob sprejemanju zakona. Potem ko je New York Times pomanjkljivost odkril, so se zaskrbljeni poslanci začeli pogajati na novo, vendar pa denar za revne blokira vodja republikanske večine v predstavniškem domu Tom DeLay, ki ga pogojuje s še večjimi davčnimi olajšavami za bogate.

Bush tudi o finančnih škandalih

Poleg vojne proti terorizmu in davkov je Bush omenjal tudi potrebo po preganjanju korporacijskih lažnivcev, ki so poskrbeli za vrsto škandalov in omajali zaupanje v ameriške finančne trge. Zavzel se je za sprejem energetske strategije, ki jo je ustvarjal podpredsednik Dick Cheney skupaj z voditelji energetskih podjetij, kot je Enron. Povečano izkoriščanje ameriških naravnih virov bi naj odpravljalo odvisnost od tujih virov, čeprav je jasno, da bodo ZDA večno odvisne od tuje nafte, saj je poraba prevelika. Zavzel se je tudi za omejevanje nepotrebnih tožb, ki ameriška podjetja stanejo preveč denarja. Bush se v torek odpravlja v Virginijo, kjer bo po preizkušenem receptu ponovil sporočila iz New Jerseyja, enako pa bo storil tudi kasneje v Minneapolisu, Georgiji, New Yorku, San Franciscu, Los Angelesu in na Floridi.