Tujina

Bushev ultimat se izteka

Istanbul/London/Canberra/Washington, 19. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Ameriški in britanski vojaki so se že premaknili v demilitarizirano cono na iraško-kuvajtski meji. V četrtek ponoči malo po 2. uri se bo iztekel ultimat, ki ga je ameriški predsednik postavil Sadamu Huseinu, da zapusti državo. Ta je ultimat že predhodno zavrnil, sicer pa je Bela hiša sporočila, da bi ameriška vojska v vsakem primeru napadla Irak. Savdska Arabija in Bahrajn pa sta iraškemu predsedniku ponudila azil.

Kot je sporočila Bela hiša, administracija konec ultimata Sadamu Huseinu ne namerava posebej izraziti. Prav tako pa ni nujno, da se bo vojna začela ob izteku ultimata. Bush bo časovni načrt vojne v Iraku določil na podlagi posveta z vojaškimi svetovalci, ob začetku napada pa bo ameriški predsednik državljane nagovoril iz ovalne pisarne v Beli hiši.

Le nekaj ur pred iztekom ultimata ZDA so oborožene iraške milice in enote policije v sredo zvečer po lokalnem času okrepile nadzorne položaje v središču Bagdada, novinarji v mestu pa poročajo, da so ulice večinoma prazne. Večina trgovin je danes ostala zaprtih oziroma so jih lastniki izpraznili. Vojna proti Iraku se bo začela "kmalu po uri", ki jo je v torek z 48-urnim ultimatom določil ameriški predsednik George Bush, je ocenil Haidar Ahmed, tiskovni predstavnik iraške opozicije s sedežem v Londonu.

Po navedbah arabske televizije Al Džazira so ameriški vojaki prodrli na demilitarizirano območje ob meji z Irakom, kar je predstavnik ameriške vojske sicer zanikal. Pred tem je poveljnik ameriške tretje pehotne divizije, general Buford Blount, odredil, da se 20.000 mož in 10.000 tankov, oklepnikov in tovornjakov namesti ob meji z Irakom. Prav tako so v zadnjih nekaj urah ameriška in britanska letala bombardirala iraške položaje na območjih prepovedi letenja na severu in jugu Iraka.

Kot je poročala kuvajtska tiskovna agencija, se je ameriški vojski na demilitariziranem območju že predalo 17 iraških vojakov.

Po navedbah poveljstva ameriške vojske bodo vremenske razmere ključne pri izbiri trenutka napada. Peščeni viharji namreč trenutno ovirajo kopenske sile, saj omogočajo prašnim delcem vdor v občutljive elektronske aparate, njihova prednost pa je, da ovirajo iraške sile pri opazovanju nasprotnika in vplivajo na znižanje visokih temperatur zraka. Iz ameriških vladnih krogov prihajajo vesti, da se bo napad začel z obsežnim bombardiranjem z okrog 3000 satelitsko vodenimi raketami in bombami. Pri napadih iz zraka peščeni viharji omejujejo natančnost pilotov, medtem ko bistveno ne vplivajo na delovanje satelitsko vodenih raket.

Irak: "Prelili bomo kri za Sadama"

Ameriški vojaki v Kuvajtu
Ameriški vojaki v Kuvajtu FOTO: Reuters

Iraški parlament je na kriznem zasedanju zavrnil ameriški ultimat. »Irak ni država, ki bi sledila ukazom ameriške vlade,« je dejal predsednik parlamenta Sadun Hamadi. Med aplavzom so nekateri poslanci svarili pred nepričakovanimi povračilnimi udarci, če bodo ZDA uresničile svojo grožnjo Iraku. »Vsi skupaj podpiramo našega voditelja in smo pripravljeni braniti našo državo,« je dejal Hamadi. Parlamentarci so med sejo skandirali in vzklikali Huseinu. »Prelili bomo našo kri in žrtvovali dušo za našega Sadama,« so vzklikali poslanci. Nekateri med njimi so predlagali, naj izženejo ameriškega predsednika Busha. - Iraški minister za informiranje Mohamed Said al-Sabaf pa je danes izjavil, da ameriški predstavniki svoje vojake pošiljajo "v gotovo smrt v Irak". "Zato jih opozarjamo, naj bodo previdni," je dejal iraški predstavnik.

Tudi bahrajnski kralj Hamad ben Isa Al Kalifa je ponudil azil iraškemu predsedniku Sadamu Huseinu. Bahrajnski kralj je pojasnil, da je Bahrajn pripravljen gostiti predsednika Sadama Huseina z vsemi častmi, ne da bi s tem želel spodkopati položaj ali zmogljivosti Iraka. Obenem pa je Bahrajn tudi tesen zaveznik ZDA in med drugim gosti poveljstvo 5. flote ameriške mornarice, že prej pa je podprl poziv Združenih arabskih emiratov Sadamu Huseinu, naj odstopi.

Savdska Arabija ponuja zatočišče Huseinu

Nekaj ur pred iztekom ameriškega ultimata je Savdska Arabija prvič uradno predlagala iraškemu predsedniku Sadamu Huseinu, naj zapusti Irak, če želi preprečiti napad. »Skupaj z drugimi državami si zelo prizadevamo, da bi preprečili uničujočo vojno, zato smo predlagali zatočišče za Sadama in njegovo družino na varnem kraju,« so potrdili v savdskih diplomatskih krogih.

Avstralska vlada pričakuje, da se bo vojna v Iraku začela po izteku ameriškega ultimata, to je v četrtek o 2. uri zjutraj. Avstralija bo sicer vojaško podprla pri posredovanju v Iraku. Ameriški predsednik Bush je postavil 48-urni rok, v katerem naj bi iraški predsednik Husein zapustil državo. Če bi se to zgodilo, bi ZDA same izbrale trenutek, ko bi ameriške enote vstopile v Irak.

Odprtje zračnega prostora pogoj za vstop turške vojske v Irak

O odprtju turškega zračnega prostora sta se dogovorili ameriška in turška vlada na ponovno zaprosilo ZDA. Turški parlament naj bi o odprtju severne fronte in namestitvi več deset tisoč vojakov na predlog vlade odločal še danes. Pred tem je ameriška vlada obvestila Turčijo, da ji ZDA ne bodo omogočile vstopa v kurdski del Iraka, če Turčija ne bo dovolila namestitve ameriških enot.

Ameriška vojska se izkrcava v Turčiji
Ameriška vojska se izkrcava v Turčiji FOTO: Reuters

»Če bodo sledile še dodatne prošnje, jih bomo preučili, trenutno pa gre za odločitev o odprtju zračnega prostora za letalske prelete,« je povedal predstavnik turške vlade Cemil Cicek. Turški parlament je pred dvema tednoma že zavrnil zaprosilo ameriške vlade.

Ameriški državni sekretar Colin Powell je dejal, da so ZDA zaprosile vsaj za odprtje zračnega prostora, pri čemer ni izključil možnosti finančne odškodnine. ZDA so ponudile posojilna jamstva v višini 30 milijard dolarjev, če bi Turčija omogočila namestitev ameriških enot. V zameno bi ZDA dovolile vstop turške vojske v severni Irak, kjer živijo iraški Kurdi.

Izrael v stanju pripravljenosti

Mednarodni inštitut za tisk (IPI) je ZDA očital, da se v okviru "koalicije za takojšnjo razorožitev Iraka" povezujejo z državami, ki kršijo človekove pravice. Po mnenju IPI je to "prej koalicija grešnikov kot pa koalicija držav z dobrimi nameni""ZDA in Velika Britanija ne kršijo le lastnih načel zaščite človekovih pravic, temveč tudi očitno zatiskajo oči pred kršitvami človekovih pravic, ki jih storijo te države," je še zapisal IPI. Nevladna organizacija za varstvo človekovih pravic Amnesty International (AI) pa je od vseh vpletenih strani v morebitno vojno v Iraku zahtevala, naj spoštujejo človekove pravice in mednarodno pravo.

Zaradi napovedane vojne proti Iraku so v Izraelu povečali stopnjo nevarnosti. Zračni prostor ves čas nadzorujejo vojaška letala, pri čemer je vojska napovedala, da bodo napadli vsako letalo, ki bo priletelo iz smeri Iraka. Izraelska civilna zaščita je od vseh bolnišnic zahtevala, naj pripravijo zaklonišča za vse bolnike. Prebivalstvo so pozvali, naj se pripravijo na možnost napada. Izraelski premier Ariel Šaron je na zasedanju vlade tudi izrazil "globoko občudovanje" ZDA in njihovega predsednika Georgea Busha, "ki se bori proti terorizmu".

V koaliciji zaveznic že 33 držav

Pri napadu na Irak se bodo ZDA oprle na koalicijo držav zaveznic. Poleg Velike Britanije in Avstralije sodijo v to koalicijo tudi manj pomembne države kot Etiopija, Uzbekistan in Azerbejdžan. Sicer pa je svojo udeležbo v vojni koaliciji napovedalo 33 držav, med njimi Bolgarija, Portugalska, Singapur, Italija, Japonska, Danska, Južna Koreja, Nizozemska, Poljska, Romunija, Afganistan, Albanijo, Kolumbijo, El Salvador, Eritreja, Etiopija, Gruzija, Madžarska in Turčija.

ZDA so sporočile, da imajo poleg teh izrecnih podpornic tudi tiho podporo še najmanj 15-ih držav, ki pa ne želijo biti javno predstavljene.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij