
Da bi se izognil škandalu, je italijanski premier Silvio Berlusconi napovedal zamenjavo kandidata za evropskega komisarja za pravosodje Rocca Buttiglioneja, ta pa je že napovedal svoj odstop. Silvio Berlusconi je po zasedanju italijanske vlade povedal, da sporni kandidat za evropskega komisarja Buttiglione ostaja na ministrskem položaju v Italiji, na njegovo mesto v evropski komisiji pa bo imenoval novega kandidata.
Buttiglione se je na tiskovni konferenci označil za "nedolžno žrtev" in izrazil upanje, da bo njegova odločitev novi Barrosovi komisiji, ki ji "želi vse najboljše", olajšala pot do izvolitve. Kot najverjetnejšega kandidata za njegovega namestnika na komisarskem položaju vodilna italijanska časnika La Repubblica in Corriere della Sera omenjata sedanjega zunanjega ministra in tesnega sodelavca premiera Silvia Berlusconija, Franca Frattinija. Berlusconi naj bi razmišljal še o ministrici za šolstvo Letizii Moratti in ministru za industrijo Antoniu Marzanu.
Italijanski premier je že v petek zvečer, po štiridesetminutnem pogovoru z Buttiglionejem napovedal, da bo umaknil spornega italijanskega kandidata za evropskega komisarja. Buttiglione pa po odhodu iz premierjevega kabineta ni želel dajati izjav.

Rocco Buttiglione je povzročil nemalo negodovanja in bil deležen precejšnjih kritik zaradi spornih izjav o homoseksualnosti in vlogi žensk ter si s tem nakopal negativne ocene in mnenja, da ni primeren kandidat za evropskega komisarja.
Barroso umaknil predlog komisije
Prihodnji predsednik evropske komisije, Jose Manuel Barroso, je sicer v sredo tik pred glasovanjem v parlamentu umaknil svoj predlog komisije, potem ko se je izkazalo, da bi jo poslanci utegnili zavrniti. Hkrati j

"Želim sestaviti ekipo, ki bo imela močno podporo in popolno zaupanje parlamenta," je v petek v Rimu dejal predsednik prihodnje Evropske komisije Barroso. Pri tem je že večkrat poudaril, da si želi omejeno število sprememb, pri katerih pa bo v posameznih primerih potrebna tudi zamenjava kandidata, saj samo njegova prerazporeditev ne bo zadoščala.
"V naslednjih tednih si bom močno prizadeval, da bi to čim prej dosegel," je po pogovoru z Nizozemcem Janom Petrom Balkenendom, ki trenutno predseduje Svetu EU, povedal Barroso. Najhujših kritik je bil zaradi svojih skrajnih stališč glede homoseksualcev in žensk deležen italijanski kandidat za komisarja za področje pravosodja, svobode in varnosti Buttiglione, ki mu je zato pristojni parlamentarni odbor odrekel podporo.
Podpisali novo evropsko ustavno pogodbo

V Rimu so voditelji 25 držav članic EU-ja včeraj slovesno podpisali ustavno pogodbo in s tem odprli pot za njeno ratifikacijo. Za to imajo članice na voljo dve leti; v osmih državah so že napovedali referendume. Dogodek je sicer zasenčila institucionalna kriza, s katero se sooča Unija zaradi neimenovanja nove evropske komisije, zato pa so državniki izkoristili srečanje v Rimu še za neformalne pogovore o tem, kako rešiti zaplet. Slovesnosti sta se v imenu Slovenije udeležila tudi premier Anton Rop in zunanji minister Ivo Vajgl.
Washington čestital ob podpisu evropske ustave
ZDA so Evropski uniji čestitale ob petkovem podpis ustavne pogodbe, hkrati pa je Washington izrazil upanje, da bo dokument prispeval k nadaljnjemu razvoju odnosov med dvema bregovoma Atlantika.
"Čestitamo 25 članicam EU za podpis ustavne pogodbe. Upamo, da bo ta pogodba, ko bo enkrat ratificirana, služila za pospeševanje izjemnih odnosov, ki vladajo med ZDA in EU," je dejal tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher.

Boucher ocenjuje, da bi vzpostavitev mesta evropskega zunanjega ministra lahko prispevala k "nekoliko bolj centraliziranim in nekoliko bolj neposrednim odnosom med EU in ZDA". Nasprotno pa je takoj zavrnil predvidevanja, da bi se zaradi tega lahko kakorkoli spremenili bilateralni odnosi, ki jih ima Washington s posameznimi članicami EU.