Na londonskih ulicah se je zbrala množica protestnikov, največji britanski sindikat pa je na svojem Twitter profilu objavil, da najmlajši šteje komaj tri mesece. Sicer pa so sindikati pozivali ljudi, naj bodo današnji protesti "družini prijazni". Med protestniki je tudi 62-letnica, ki pravi, da je zaskrbljena nad varčevalnimi ukrepi glede pokojnin.
Združenje sindikatov TUC je sporočilo, da so bile današnje demonstracije največje od protestov proti vojni v Iraku leta 2003, ko se je na ulicah prestolnice zbralo okoli 100.000 ljudi. Policija je potrdila, da se je protestov udeležilo 250.000 ljudi.
Za varnost v britanski prestolnici je danes skrbelo okoli 4500 policistov. Ti naj bi preprečili, da bi prišlo do nasilnih izgredov. Nekateri protestniki so namreč napovedali, da nameravajo zavzeti večje trgovine in banke v središču Londona.
Kljub velikemu številu policistov, pa jim ni uspelo preprečiti nasilja. Medtem ko je večina na osrednjem pohodu skozi London protestirala mirno, se je skupina nekaj sto protestnikov ločila od glavnine in se v glavnem nakupovalnem delu prestolnice spopadla s policisti.
Protestniki naj bi policiste obmetavali z barvami in žarnicami, v katerih je bil salmiak, tekoči amoniak. Protestniki naj bi barvo metali tudi v trgovine in banke na ulicah Oxford in New Bond. Nekateri so metali predmete v luksuzni hotel Ritz in bližnji Piccadilly, nekaj protestnikov pa je vdrlo v luksuzno veleblagovnico Fortnum and Mason, kjer so razbili nekaj razstavnih predmetov. Policija je aretirala več kot 200 protestnikov, poroča Sky News.
Protestnikom so se pridružili številni študenti, učitelji, medicinske sestre in javni uslužbenci. Na zborovanju v Hyde Parku je protestnike nagovoril vodja laburistov Ed Miliband, ki je proteste označil kot naslednike gibanja sufražetk v Veliki Britaniji in gibanja za državljanske pravice v ZDA, saj so prišli "uresničit svoj glas".
Zakaj na ulice?
Po prevzemu oblasti maja lani je koalicija napovedala ukrepe, s katerimi naj bi v petih letih privarčevali 92 milijard evrov in s tem zmanjšali rekorden javni primanjkljaj, ki ga je konservativno-liberalna koalicija podedovala od predhodne laburistične vlade. Ukrepi vključujejo ukinitev 300.000 delovnih mest v javnem sektorju in zamrznitev plač za javne uslužbence.
Kljub ostrim ukrepom so bili množični protesti v državi doslej omejeni na študente, ki so protestirali proti odločitvi vlade, da poviša šolnine. Dva izmed protestov sta se stopnjevala v nasilje, med katerim je skupina protestnikov celo poškodovala vozilo princa Charlesa in njegove soproge Camille.
Britanska policija se je ob tej priložnosti soočila z ostro kritiko, ki se ji želi tokrat izogniti. Za varnost bo na londonskih ulicah skrbelo okoli 4500 policistov, ki bodo uporabili nekaj novih ukrepov – s protestniki bodo med drugim komunicirali tudi prek SMS-sporočil in Twitterja.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.