
V zadnjih nekaj mesecih se je super-računalnik na uglednem nemškem Inštitutu Max Planck za meteorologijo (MPI) v Hamburgu ukvarjal s 432 bilijardami računskih operacij, za kar bi navaden osebni računalnik potreboval kar 70 let.
Več CO2, višje temperature
Znanstveniki so tako prišli do podatkov o temperaturi, vetru, padavinah
in jakosti sončnega sevanja za vsako posamezno uro do leta 2100.
Računalniški model z imenom Remo je potrdil dosedanje manj natančne napovedi klimatskih sprememb v Evropi: povprečna temperatura se bo v tem stoletju povečala za štiri ali celo do pet stopinj, kar bo odvisno od dodatnih količin ogljikovega dioksida, ki ga bodo industrializirane države v naslednjih letih spustile v zrak.
Uničujoče posledice
Trend klimatskih sprememb je jasen. Vroči poletni vetrovi se bodo razširili v smeri proti severovzhodu srednje Evrope. Skupna količina padavin se ne bo spremenila, le da bodo pozimi krepkejše, poplave s katastrofalnimi posledicami bodo pogoste.

"Do leta 2050 se bo količina padavin v jesenskih in zimskih dnevih podvojila. Vedno več bo poplav,« pravijo strokovnjaki in še dodajajo, da bodo poletne mesece zaznamovale močne in uničujoče nevihte. Izvedenci samo za Nemčijo ocenjujejo, da bo letna višina materialnih škod zaradi vremenskih skrajnosti po letu 2050 dosegla okrog 27 milijard evrov.
Vzhodna Evropa - sredozemska poletja
"Do leta 2050 lahko v Sloveniji pričakujemo dvig povprečne letne temperature za tri, do konca stoletja pa za 6 stopinj Celzija. Zime bodo bistveno toplejše z manj snežnih dni in tanjšo snežno odejo, za poletja pa bodo značilna daljša obdobja vročinskih vdorov s pojavi suše. Tudi poleti bo količina padavin manjša, vendar je zaradi lokalnosti poletnih padavin v Sloveniji težko napovedati njihovo regionalno razporeditev." dr. Lučka Kajfež Bogataj
Strokovnjake hamburškega instituta je najbolj presenetila različnost klimatskih sprememb glede na posamezne regije. Na vzhodu srednje Evrope si lahko obetajo sredozemska poletja, reka Elba bo za ladijski promet zaradi nizkega vodostaja neplovna. Okrepljene padavine se bodo pojavljale na območju Schwarzwalda.
Veliki poraženec klimatskih sprememb bo industrija, povezana z zimskimi športi, saj se bo temperatura v povprečju najbolj povečala prav na območju Alp. Do leta 2100 za več kot pet stopinj.
Ponekod, zlasti v vzhodnem delu Alp, bodo padavine pogostejše. Novica pa za zimsko-športne centre ni nič kaj obetavna, saj bo predvsem deževalo, tudi pozimi, z umetnim snegom pa si zaradi visokih temperatur ne bodo mogli pomagati.
Na jugu Evrope počitnice v puščavi
Meteorologi nemškega raziskovalnega inštituta trdijo, da bo na jugu in jugozahodu Evrope vedno bolj vroče, kar bo s sabo prineslo negativne posledice za okolje. Španijo, Portugalsko, Italijo in nekatere dele Francije bo čez nekaj let pestila velika suša, saj se bo količina padavin zmanjšala za polovico.
Po mnenju strokovnjakov se bodo temperature v Sredozemlju v naslednjih 30 letih dvignile za več kot tri stopinje Celzija. To naj bi imelo tudi negativne posledice za turizem. »Že čez nekaj let bo dopust na jugu Evrope enak dopustu v puščavi,« trdijo meteorologi.
S pomočjo napovedi bodo strokovnjaki za posamezna področja presojali, v katerih regijah bo primerno sajenje rdečih sort vinske trte, kje bo zaradi možnih poplav in hudournih voda prepovedana gradnja in na katerih območjih se ne bo splačalo investirati industrijske panoge, ki v proizvodnem procesu porabijo velike količine vode.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.