“Morali bomo počakati in ugotoviti, ali bo velika koalicija delovala. Sam si bom na vsak način prizadeval za njen uspeh. Tako razumem vlogo ljudi, ki niso člani vlade,” je dejal nemški kancler Gerhard Schröder.
Napovedi, da bi Schröder lahko postal šef diplomacije in podpredsednik vlade se tako, kot kaže, ne bodo uresničile. Sicer pa naj ga predvsem novi koalicijski partnerji socialdemokratov, konservativna unija CDU/CSU ne bi želeli videti na položaju zunanjega ministra. Menijo namreč, da bi v tem primeru v javnosti lahko zasenčil novo kanclerko iz njihovih vrst, Angelo Merkel.
Tako se nadaljujejo ugibanja o Schröderjevi bodoči karieri. Nekateri so mu napovedovali prihodnost na čelu ruske naftne družbe Gazprom, mesto pa naj bi si zagotovil s posredovanjem ruskega predsednika Vladimirja Putina. Tako v Moskvi kot Berlinu so to možnost že zanikali.
Dogovor Krščansko demokratske in Krščansko socialne unije (CDU/CSU) ter nemških socialdemokratov (SPD) o začetku koalicijskih pogajanj in kanclerstvu predsednice CDU Angele Merkel so evropske vlade pozdravile, medtem ko del SPD še vedno ostaja kritičen do Merklove.
Ali je Merklova dovolj dobra za kanclerko?
Dan po dogovoru med konservativno unijo in socialdemokrati vlada tako v levem kot desnem krilu SPD velik dvom o tem, ali bi Merklovo izbrali za kanclerko. Član levega krila in namestnik vodje poslanske skupine SPD Michael Müller je poudaril, da je potrebno najprej šele ugotoviti, ali se bodo načrti z unijo izšli. "Gre za vsebinska vprašanja," je opozoril Müller in dodal: "Zelo težko bo z njo, ker menim, da ne zmore."
Evropa pozdravlja dogovor
Evropa je medtem pozdravila ponedeljkov dogovor med unijo in SPD. Čestitke Merklovi sta med drugim izrekla tako francoski predsednik Jacques Chirac kot britanski premier Tony Blair, ki meni, da bo z Merklovo na čelu vlade laže doseči dogovor o reformah Evropske unije.
V telefonskem pogovoru z Merklovo je francoski predsednik izrazil prepričanje, da se bo z Merklovo kot kanclerko "še okrepila tradicija bratskih in solidarnih odnosov med obema vladama". Hkrati je Chirac Merklovo povabil, "naj takoj, ko bo mogoče" obišče Pariz. Francoski predsednik se je pogovarjal tudi z dosedanjim nemškim kanclerjem Gerhardom Schröderjem in izpostavil njegov "izreden elan", ki je obogatil nemško-francoske odnose.
Češka od velike koalicije v Nemčiji ne pričakuje sprememb v "zelo dobrih" dvostranskih odnosih. "Če bo SPD vodil zunanje ministrstvo, se bodo že zaradi tega zagotovo nadaljevali izjemno dobri odnosi," je dejal češki premier, socialdemokrat Jiri Paroubek, ki je Merklovo označil za "absolutno realistično političarko".
Odzval pa se je tudi ameriški veleposlanik v Nemčiji, ki je prepričan, da bodo z Merklovo na čelu vlade odnosi med državama mnogi boljši kot doslej. Ti so se močno ohladili v času, ko je Nemčija nasprotovala ameriškemu napadu na Irak.