Castro je poudaril, da so ZDA več kot sto let izvajale eno najhujših diskriminacijskih politik, katere atributi so se ohranili vse do današnjih dni, in dodal, da bi odškodnino zaradi kolonizacije morali plačati tudi ameriškim Indijancem in vsem afriškim državam. Kubanski voditelj se je zavzel tudi za okrepljen položaj Združenih narodov in za konec potrošniške miselnosti.
Enačenje sionizma z rasizmom je končano, je na novinarski konferenci v Durbanu, kjer poteka svetovna konferenca ZN proti rasizmu, povedal generalni sekretar ZN Kofi Annan in pojasnil, da so ZN sprejeli uradno stališče do tega vprašanja, ko so leta 1991 razveljavili resolucijo, ki je obtoževala Izrael. Vnovično obtožbo Izraela so namreč na konferenci v Južnoafriški republiki zahtevale arabske in afriške države, to pa zelo zaviralno vpliva na akcijski načrt, ki naj bi ga predstavniki kakih 150 sodelujočih držav sprejelo ob koncu konference, ki bo predvidoma 7. septembra.
Prek video posnetka, ki so ga na zasedanju predvajali vsem sodelujočim delegacijam, se je na vprašanje rasizma odzval tudi nekdanji južnoafriški predsednik Nelson Mandela, ki je pojasnil, "da je rasizem bolezen človeškega duha in duše, ki ubija več ljudi kot katerakoli druga epidemija", in predstavnike držav opozoril, da je za ozdravitev te bolezni potrebno "globalno zdravljenje". Kot enega največjih uspehov v boju proti rasizmu je Mandela omenil zmago nad politiko apartheida v Južnoafriški republiki.
Ameriška delegacija v Durbanu bo najverjetneje odpotovala domov še pred končanjem konference 7. septembra, če ne bo dosegla, da se iz sklepnega dokumenta ne izbriše besedilo, ki za Washington ni sprejemljivo. To naj bi bile obtožbe o izraelskem rasizmu proti Palestincem, zagotovo pa jih moti tudi razprava o odškodninah za suženjsko delo, na katerem sloni velik del ameriškega preteklega razvoja.