Državni organi morajo pri določanju ukrepov kontrole cen upoštevati dejstvo, da udeleženci na trgu svobodno oblikujejo cene na podlagi ponudbe in povpraševanja ter drugih konkurenčnih dejavnikov. Hkrati daje zakon vladi pristojnosti, da se posluži ukrepov kontrole cen in sicer za največ leto dni z možnostjo podaljšanja.
Zakon določa, da se lahko vlada za kontrolo cen odloči takrat, ko je cena blaga enega ali več podjetij previsoka oz. takrat, ko je zvišanje nesorazmerno glede na mednarodni razvoj cen, splošni indeks cen gospodarske panoge ali splošno zvišanje cen v tej gospodarski panogi.
Če vlada presodi, da je cena blaga enega ali več podjetij previsoka, jo lahko podjetje oz. podjetja sama popravijo. Sicer pa lahko vlada v skladu z zakonom določi najvišjo, najnižjo ali pa fiksno ceno blaga oz. storitve. Določi lahko tudi način oblikovanja cen ali pa zahteva pridobitev predhodnega soglasja k cenam, vrnitev cen na določeno raven, predhodno prijavo cen ter obvezno pošiljanje podatkov o cenah.
Za enega od navedenih ukrepov kontrole cen se lahko vlada odloči na predlog enega ali več podjetij oz. velikih potrošnikov, rednih kupcev blaga, organizacij potrošnikov ali pa urada za varstvo potrošnikov.
Za predhodno usklajevanje stališč glede predpisovanja ukrepov kontrole cen bo pri ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj deloval svet za cene kot strokovno posvetovalno telo za vprašanja kontrole cen.
Primerne ukrepe kontrole cen za cene storitev javnih služb na področju komunalnih storitev lahko v skladu z zakonom določajo tudi pristojni organi lokalnih skupnosti.