Rimskokatoliška cerkev v Italiji in njeno plačevanje davkov je predmet številnih razprav o varčevanju. In vse kaže, da bo z letom 2013 tudi Cerkev morala začeti nositi breme varčevanja. Cerkev v resnici niti ne bo varčevala, pač pa bo najverjetneje izgubila privilegij, ki ga je imela že vrsto let.
Trenutno namreč Cerkvi v Italiji ni treba plačevati davka, če je vsaj del aktivnosti na njenem zemljišču oziroma v nepremičnini nekomercialnih. Tako denimo Cerkev ne plačuje davka za hotel, v katerem je med drugim tudi kapela. A Evropska unija je pritisnila na italijansko vlado, da sprejme zakon, po katerem Cerkev na njenih tleh ne bo imela več te olajšave.
Po dekretu finančnega ministrstva bi vlada obdavčitev nepremičnin razširila na prostore dobrodelnih organizacij, v katerih potekajo tudi pridobitne dejavnosti. A državni svet je ta teden razsodil, da je ministrstvo z dekretom preseglo pristojnosti, ki mu jih je podelil zakon o liberalizaciji. S tem se je Cerkev izognila obdavčitvi.
A vlada vztraja, da morajo vsi plačevati nepremičninski davek in tako tudi Cerkev. Ministrstvo za finance obljublja, da bo našlo tehnično ustrezno rešitev, premier Mario Monti pa napoveduje, da bodo v letu 2013 upoštevali evropsko zakonodajo na tem področju. Tako bi tudi Cerkev morala začeti plačevati davke.
La Repubblica piše, da bi Italija, če bo Cerkev res izgubila svoj privilegij, letno lahko s tega naslova dobila od 500 milijonov do dve milijardi evrov. Samo iz zemljišč in nepremičnin v Rimu naj bi v državno blagajno steklo do 25,5 milijona evrov na leto.
Ideje o tem, da Cerkev ne bi smela imeti olajšav pri davkih, so sicer postale izrazito glasne decembra lani, ko je Italija sprejela nove varčevalne ukrepe. Takrat je 130.000 Italijanov podpisalo spletno peticijo, v kateri je vlado pozvala, da Cerkvi odvzame davčne privilegije.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.