
Okoli uničene jedrske elektrarne v Černobilu, prizorišča najhujše jedrske nesreče na svetu, se bodo morda kmalu sprehajali turisti. Po navedbah ukrajinskega ministrstva za izredne razmere bodo zaprto območje okoli nekdanje jedrske elektrarne prihodnje leto odprli za obiskovalce.
Ministrstvo je tudi sporočilo, da naj bi do leta 2015 končali gradnjo novega, varnejšega jeklenega sarkofaga za reaktor, ki je eksplodiral pred 24 leti. Okoli 870 milijonov evrov vreden projekt financirajo mednarodni donatorji.
Černobilski četrti reaktor je eksplodiral 26. aprila 1986, radioaktivni oblak pa je razneslo po velikem delu Evrope in negativno vplival na življenja milijonov ljudi. Z območja Ukrajine, Belorusije in Rusije, ki je bilo najbolj kontaminirano, so razselili več sto tisoč ljudi, mnogi pa so posledično imeli zdravstvene težave.
Po podatkih Mednarodne agencije za jedrsko energijo je bilo radioaktivnemu sevanju izpostavljenih okoli 6,6 milijona ljudi, natančna številka smrtnih žrtev zaradi posledic radioaktivnega sevanja pa še do danes ni znana.
Radioaktivno območje v polmeru 48 kilometrov so takrat zapečatili in prepovedali za obiskovalce. Po navedbah ukrajinskih oblasti je območje sedaj varno za oglede.
Jedrsko elektrarno Černobil so dokončno zaprli 15. decembra 2000, ko so na ukaz predsednika Leonida Kučme ustavili še zadnji delujoči, tretji reaktor.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.