
Evropski komisar za človekoljubno pomoč Louis Michel je poudaril, da kljub nekaj posameznim incidentom volitve v DR Kongu niso bile ogrožene. "Pozivamo prebivalce DR Konga, naj svojo udeležbo na volitvah razumejo v duhu narodne sprave, spoštovanja demokracije in vladavine prave, kar je v splošnem interesu vse države," je dejal Michel, nekdanji zunanji minister Belgije, ki je DR Kongu, nekdanjemu Zairu, vladala v obdobju 1885-1960.

Prve svobodne volitve po 46 letih je danes pozdravila tudi Belgija. "Zgodovinske volitve, ki so bile svobodne in demokratične, so bile odprte predstavnikom širokega spektra političnih mnenj," je v sporočilu za javnost zapisalo belgijsko zunanje ministrstvo. "Volitve so spodbudne za prihodnost države, ob pogoju, da se bo ohranil konstruktivni duh, ki je bil gonilo priprav na glasovanje," so sporočili.
Odprli še nekaj volišč

Kjer volivci v nedeljo zaradi nasilja niso mogli oddati svojih glasov, so danes znova odprli volišča. V mestu Mbuji-Mayi v osrednjem delu države, bogatem z diamanti, so domnevni privrženci nekdanjega premiera Etiennea Tshisekedija, ki je bojkotiral volitve, zažgali volišča in glasovnice. Po ocenah ZN so sicer volitve potekale presenetljivo mirno. Takoj po zaprtju volišč so začeli preštevati glasove, končni rezultati pa bodo znani konec avgusta.
V nedeljo je več kot 25 milijonov volilnih upravičencev v DR Kongu prvič po razglasitvi neodvisnosti od Belgije leta 1961 volilo predsednika in parlament. Za mesto predsednika se je potegovalo kar 33 kandidatov, med katerimi so bili trije podpredsedniki, štiri ženske in potomci političnih elit, ki krojijo življenje v državi po osamosvojitvi od Belgije leta 1960. Največ možnosti za zmago pripisujejo sedanjemu predsedniku Josephu Kabili.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.